Charakteristika zájmového území

Obec Vilémov se rozkládá v údolích vyhloubených Vilémovským a Mikulášovickým potokem. Obec Vilémov se nachází v západní části Šluknovského výběžku, při hranici se spolkovou republikou Německo, v severní části Ústeckého kraje a spadá pod SO ORP Rumburk. První zmínka o obci Vilémov pochází z roku 1410. K 31. 12. 2021 bylo v obci Vilémov evidováno 864 obyvatel. Rozloha území obce činí 407,2 ha.

Nejvýznamnější vodní tok na území obce Vilémov je Vilémovský potok, který protéká střední částí intravilánu obce Vilémov z východu na západ. Nadmořská výška zájmového území se pohybuje od 322 do 370 m. Nejvyšší bod zájmového území se nachází v severní části obce pod Ječným vrchem s nadmořskou výškou cca 475 m.

Řešené území obce je složeno z jednoho katastrálního území - Vilémov u Šluknova. Obec Vilémov se dále skládá ze dvou částí obce: Vilémov a Dolina. Základní sídelní jednotky (ZSJ) jsou dvě a nesou stejné pojmenování jako výše uvedené části obce.

Zastavěné území obce se rozkládá v údolí vytvořeném Vilémovským potokem. Zástavba rodinných domů má převážně venkovský charakter a je rozptýlena v údolí Vilémovského potoka a podél místních komunikací. V území obce Vilémov se nachází dva velké průmyslové komplexy. V severní části intravilánu obce se nachází průmyslový areál firmy SIOPS spol. s. r. o., v jihovýchodní části intravilánu obce se nachází průmyslový areál firmy STAP a. s. Na západ od obecního úřadu je zemědělský areál. V území je patrné prolínání výroby, bydlení a občanské vybavenosti. V území obce Vilémov se nachází požární nádrž a dále několik dalších malých vodních nádrží. Územím obce prochází komunikace III. třídy 2675, 2674, 26518, 26510 a železniční trať 083 Rumburk-Sebnitz. Nemovitosti jsou zásobovány z veřejného vodovodu se 2 zdroji v místě a částečně odkanalizováno do místní ČOV. Významnými památkami na území obce je: kostel Nanebevzetí Panny Marie, sochy svatého Josefa a svaté Anny, venkovská usedlost s č. p. 71, měšťanský dům s č. p. 39, křížová cesta s výklenkovými kaplemi a s Božím hrobem a starý hřbitov uprostřed křížové cesty.

 
Znázornění území obce Vilémov

Geologické a geomorfologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží území obce Vilémov do provincie Česká vysočina, subprovincie Krkonošsko-jesenická soustava, oblasti Krkonošská podsoustava, celku Šluknovská pahorkatina a okrsku Šenovská pahorkatina.

Území obce je velmi členité s výraznými údolími tvořenými Vilémovským a Mikulášovickým potokem. Jižní část území obce se pozvolna svažuje severním směrem k Vilémovskému potoku. Západní části dominuje Spálený vrch s nadmořskou výškou 443 m. Severní část se svažuje jižním až jihovýchodním směrem k Vilémovskému potoku. Krajina je výrazně zvlněná se střídajícími se lesy a zemědělským půdním fondem. Z geologického hlediska je východní část území obce tvořena biotickými a amfibol-biotickými granity a granodiority, místy deformované a metamorfované. Západní část je typická dvojslídnými granodiority s vysokou koncentrací restitů. Střed území obce a část intravilánu je tvořena sprašemi a sprašovými hlínami.

 vlm_vyskove_pomery
Výškové poměry na území obce Vilémov

vlm_sklonitostni_pomery
Sklonitostní poměry na území obce Vilémov


Struktura půdního fondu

V území obce Vilémov dominuje půdní typ kambizem, který je protkán půdním typem glej, který se vyskytuje podél Vilémovského, Mikulášovického a Místního potoka Vilémov. V severozápadní a východní části území obce Vilémov se nachází dva ostrůvky půdního typu antrozem. Dle výskytu jednotlivých půdních typů je patrné, že se zde nevyskytují půdy vhodné pro pěstování zemědělských plodin konvenčním stylem zemědělství.

Podrobnosti o zmíněných půdních typech jsou uvedeny v Taxonomickém klasifikačními systému půd ČR, detailní prostorové uspořádání půdních typů zobrazuje Půdní mapa 1:50 000 vytvořená Českou geologickou službou.

Celková rozloha řešeného území je 407,2 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se v území obce vyskytují. 

Struktura a jednotlivé zastoupení druhů využití pozemků v obci Vilémov (dle ČSÚ k 31. 12. 2021)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 53,3 ha 13,1 %
Chmelnice 0,0 ha 0,0 %
Vinice 0,0 ha 0,0 %
Zahrady 15,3 ha 3,8 %
Trvalé travní porosty 82,9 ha 20,5 %
Lesní půda 188,6 ha 46,4 %
Zastavěná plocha a nádvoří 14,0 ha 3,4 %
Vodní plocha 3,8 ha 0,9 %
Ostatní plocha 48,4 ha 11,9 %
Celková výměra 407,2 ha 100 %


Klimatické charakteristiky

Na území obce Vilémov je podle portálu klimatickazmena.cz hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981-2010) v intervalu 8,1 - 9 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 801 - 1000 mm.

Podle Quittovy klimatické klasifikace spadá celé území obce Vilémov do mírně teplé klimatické oblasti MT4. 

Zájmové území se vyznačuje krátkým, mírným, suchým až mírně suchým létem. Přechodné období je krátké s mírným jarem a mírným podzimem. Zima je normálně dlouhá, mírně teplá a suchá s krátkým trváním sněhové pokrývky. Průměrný roční úhrn srážek v této oblasti se pohybuje kolem 700 - 800 mm, průměrné roční teploty jsou okolo 7 - 8 °C.

Charakteristika vybrané klimatické oblasti MT4

Charakteristika MT4
Počet letních dnů 20 - 30
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 140 - 160
Počet mrazových dnů 110 - 130
Počet ledových dnů 40 - 50
Průměrná teplota v lednu [°C] -2 - (-3)
Průměrná teplota v červenci [°C] 16 - 17
Průměrná teplota v dubnu [°C] 6 - 7
Průměrná teplota v říjnu [°C] 6 - 7
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 110 - 120
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 350 - 450
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 250 - 300
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 60 - 80
Počet zamračených dnů 150 - 160
Počet jasných dnů 40 - 50