Co dělat, když hrozí blackout?

V poslední době jsme stále častěji svědky katastrof a nepředvídatelných nebezpečí. Situace, které jsme dříve znali jen z filmů, zažíváme dnes na vlastní kůži. Velkou hrozbou posledních let se stal vedle živelných katastrof a ozbrojených konfliktů také blackout, nebo li totální výpadek proudu, jehož důsledky mohou mít katastrofální dopad na každou moderní civilizaci.

 

Jaké jsou příčiny vzniku blackoutu?

 • přírodní živly,
 • kolaps rozvodných sítí,
 • teroristický útok.

Myslíte si, že v Čechách nic podobného nehrozí? Zprávy posledních měsíců bohužel potvrzují opak. Reálné ohrožení představuje zejména kolaps elektrické sítě, která je dlouhodobě přetěžována výkyvy v dodávkách elektřiny z okolních států, které vznikají při výrobě energie z obnovitelných zdrojů. K přetížení sítí dochází v České republice i několikrát do roka a je pouze otázkou času, kdy vyvolá blackout – velmi blízko této katastrofě se naše země ocitla již v roce 2011. Menší lokální blackout si loni v červnu vyzkoušelo zhruba 300 000 obyvatel Prahy, kteří zůstali bez proudu po výbuchu chodovské trafostanice. Totální výpadek proudu mohou vyvolat také například povodně, které postihují Českou republiku v posledních letech téměř každoročně.

 

Jak ovlivní blackout lidský život?

Totální výpadek proudu může mít pro moderní společnost fatální důsledky, které se většina lidí vůbec neuvědomuje. Moderní člověk je zvyklý na neustále dostupné potraviny i dodávky pitné vody, na stálý přívod elektrické energie, a proto je velmi zranitelný v krizových situacích. Proto ať udeří jakákoliv katastrofa, je třeba se na ni předem důkladně připravit.

 

Blackout způsobí:

 • nefunkčnost domácích spotřebičů, včetně chladnička a mrazničky, elektrického sporáku, mikrovlnné trouby apod.,
 • přerušení dodávek pitné vody,
 • přerušení dodávek tepla,
 • uzavření obchodů a nákupních center,
 • přerušení městské hromadné dopravy,
 • nefunkčnost domácího i pouličního osvětlení.

Blackout není pouze přerušení světla, jak se mnozí mylně domnívají. Totální výpadek proudu ochromí celou společnost, která se okamžitě stává zcela nefunkční. Nejvíce ohroženi jsou obyvatelé velkých měst, zejména hlavního města Prahy. V únoru letošního roku proběhl v Praze test, který bohužel ukázal, že na totální výpadek proudu není město ani občané připraveno. Hlavní město nemá dostatek záložních zdrojů elektřiny, aby nahradilo výpadek proudu, a obyvatelstvu nedokáže zajistit přísun pitné vody. Nelze se tedy spoléhat na pomoc druhých.

 

Jak zabezpečit domácnost před blackoutem?

Položte si otázku, zda jste na krizovou situaci nyní připraveni. Dokážete pro sebe a své děti zajistit potraviny a pitnou vodu? Máte ve vaší domácnosti plnou spíž pro případ nouze? Většina českých domácností nakupuje potraviny ze dne na den a veškeré zásoby představují těstoviny, v lepším případě masové konzervy. Alarmující je, že zásoby pitné vody jsou v domácnostech většinou nulové. Zpravidla chybí také lékárnička s potřebami pro poskytnutí první pomoci. Jediným způsobem, který zvýší šanci na bezpečné přečkání blackoutu, je vaše připravenost.

 

V případě nouze potřebujete zajistit:

 • pitnou vodu,
 • potraviny,
 • lékárnička včetně vybavení pro poskytnutí první pomoci,
 • světlo,
 • teplo,
 • základní hygienické potřeby.

Zahraniční státy si v porovnání s Českou republikou daleko více uvědomují možná rizika a nepodceňují proto krizové přípravy. Výbava pro přežití krizových situací je kupříkladu v USA, ale i v mnoha Evropských zemích prakticky běžnou součástí domácností. Na českém trhu nabízí sadu pro přežití prozatím pouze jediná společnost, kterou je SURVIVAL Company. Společnost nabízí plně vybavenou sadu S-kit, která je určená pro přežití čtyřčlenné rodiny po dobu 14 dní bez závislosti na okolním světě. V nabídce má také menší S-kit 3D, jehož obsah pokryje potřeby čtyř osob po dobu tří dnů. Obsah těchto záchranných setů sestavili odborníci na krizové situace a nutričními poradci. V S-kitu 3D naleznete 24 porcí vysokoenergetických trvanlivých potravin, zásoby pitné vody v extrémně odolných baleních a vybavení pro první pomoc. Zvládnutí krizových situací usnadní i speciální nouzové vybavení, například švýcarský gelový hořák využívaný v extrémních podmínkách, magnésiový podpalovač, který umožňuje rozdělat oheň za každého počasí či tablety na čištění kontaminované vody. Obsah S-kitu je určen pro přežití 14 dní, a proto obsahuje celkem 168 porcí vysokoenergetických potravin, odpovídající zásoby pitné vody, nástroje usnadňující přežití, ale také zdroje světla a pomůcky pro zajištění tělesného tepla, nutné hygienické potřeby a mnoho dalšího. Celkový obsah, parametry a mnoho dalších užitečných informací o těchto produktech naleznete na www.s-kit.cz.

 

zpět
05.02.2016,