Jak mohu pomoci lidem postiženým povodní?

Repelenty a další prostředky na boj s komáry, hygienické potřeby, dětská strava a pleny, oblečení a další věci potřebují všichni ti, kdo odstraňují následky povodní. Následuje seznam nejčastěji žádaných věcí. Největší pomocí jsou samozřejmě finanční dary a dobrovolnická činnost. Konkrétní požadavky, včetně čísel účtů, na které je možné přispívat, zveřejňují obce na svých internetových stránkách.

V povodněmi postižených oblastech chybí často i základní prostředky potřebné nejen k odklízení škod, ale i základní potřeby pro důstojný život. Při povodňových událostech se vyhlašují konkrétní sbírky. Informace o těchto sbírkách je možné nalézt obvykle na internetových stránkách zaplavených obcí, případně na stránkách humanitárních organizací.

 

Sestavili jsme seznam věcí, které byly při předchozích povodních nejvíce žádané. Jedná se o tyto:

zdravotnické potřeby: dezinfekce, obvazy, náplasti

hygienické potřeby: dámské vložky, vložky pro inkontinenci, dětské pleny, toaletní papír, zubní pasty, zubní kartáčky, dezinfekční mýdla - bez použití vody, krémy, hřebeny, sprchové gely, šampóny, látkové ručníky, repelenty, plošný postřik proti komárům

mycí prostředky: dezinfekční prostředky, prací prášky, prostředky proti plísním.

potraviny: dětský sušený sunar

ošacení, boty: pracovní boty a holiny od vel. 41, montérky a blůzy od vel. 50

nářadí a další nástroje: košťata, hrábě, motyky, kolečka, vidle, lopaty, kbelíky, hadry, ruční svítilny, baterie do svítilen, špachtle, široké stěrky na okna či nářadí jako jsou kolečka, zednická kladívka, vidle. Stavební hmoty, cement, samonivelační stěrky, omítkové směsi, štuk, EPS desky 4 cm, impregnace, penetrace, stavební řezivo, podlahová prkna a krytiny, dlažby, obklady zednické nářadí a míchačky.

další potřeby: jednorázové talíře, kelímky na pití a lžíce, papírové ubrousky, dětské dudlíky, zalisované lahvičky pro děti na sunar, iontové či energetické nápoje

 

Autor, zdroj: materiály MV ČR a HZS ČR 

zpět
05.02.2016,