Změna klimatu aneb jsou potřebné nové přehrady?

Změna klimatu je v současnosti velmi aktuálním tématem na poli celosvětového výzkumu. V souvislosti se změnami se v České republice objevuje myšlenka výstavby nových přehrad, které by zajišťovali dostatek vody v období sucha. Na otázky na téma výstavby přehrad v jižních Čechách odpovídal Zdeněk Zídek z povodí Vltavy.

Zdeněk Zídek z Povodí Vltavy říká, že o všech vytipovaných místech v kraji se dá diskutovat.

 

Kvůli klimatickým změnám bude podle odborníků v následujících desetiletích ubývat vody. V Jihočeském kraji je několik míst, kde by se mohly postavit další přehrady. „Vybrat místo pro vodní nádrž není vůbec jednoduché. Pokud máme v republice omezenou množinu, kde se dají přehrady postavit, tak bychom je měli chránit. O všech jihočeských vytipovaných místech se dá diskutovat," říká Zdeněk Zídek z Povodí Vltavy.

 

Skutečně v řekách ubývá vody a přehrady jsou nejlepším řešením?
Všechny prognózy mluví o nedostatku vody. Současný stav poznání opravdu říká, že vody ubývá a reálně hrozí její nedostatek.

 

Stát tedy přišel s plány nových nádrží za pět minut dvanáct?
Ne, nové přehrady nejsou novinkou. Jde pouze o seškrtání takzvaného směrného vodohospodářského plánu, který obsahoval celkem 200 míst. Teď jich tam je sotva třetina. Těch pár míst v Jihočeském kraji je územně hájeno, tuším od roku 1974. Mnoho lidí včetně starostů si to zřejmě neuvědomovalo.

 

Která lokalita v kraji je nejvhodnější?
Míst, kde postavit přehradu, není tolik. V zásadě byla ponechána místa, která se zdála nejprůchodnější. Nelze říci, která lokalita je na jihu Čech nejlepší.

 

Dokážete odhadnout, kdy by se mohlo začít stavět?
Záleží na klimatickém vývoji. Je to taková pojistka do budoucna, asi ne pro nás, ale pro naše potomky.

 

(Rozhovor vznikl pro deník Mladá fronta DNES - jižní Čechy) 

Zdroj: http://www.pvl.cz

Fotografie: http://www.5zs.jhnet.cz

zpět
19.01.2015,