Charakteristika zájmového území

Obec Cetkovice se rozkládá asi třináct kilometrů severně od Boskovic a asi dvacetpět kilometrů jižně od Moravské Třebové. Obec se nachází v Jihomoravském kraji. Přísluší pod obec s rozšířenou působnosti Boskovice. V obci je evidováno cca 750 obyvatel.         
Průměrná nadmořská výška katastrálního území činí 395 m n. m. První písemka o obci pochází již z 11. století.
Obec nabízí mnoho sportovních (sportovní klub), relaxačních a zájmových příležitostí (SDH). Dále zde nalezneme historické památky – farní kostel sv. Filipa a Jakuba (postaven v letech 1699-1700), fara Cetkovice, cetkovické kříže..           

Geomorfologické členění:  
Systém: Hercynský  
Provincie:
Česká vysočina   
Subrovincie:
Česko-moravská vrchovina 
Oblast:
Brněnská vrchovina
Celek:
Boskovická brázda   
Podcelek:
Malá Haná

Brněnská vrchovina má členitý reliéf, který je složen ze sníženiny Boskovické brázdy a dvou vrchovin a to Bobravské a Drahanské. Rozloha celé Brněnské vrchoviny činí 1963 km2. Střední výška je 412,7 m. Centrem vrchoviny je brněnský pluton, který je obklopen prvohorními horninami (vápenec, pískovec, droby, břidlice).  Skrz střední část vrchoviny prochází reliéf hřbetů a sníženin zhruba S-J směrem. Ve sníženinách jsou neogenní a čtvrtohorní usazeniny. Východní část má plochý zvlněný charakter s hlubokými údolími. Součástí Brněnské vrchoviny je i Moravský kras, tvořen vápenci.      
Boskovická brázda je cca 3-10km široká sníženina. Prochází zhruba od JZ k SV. Nachází se zde permokarbonské a neogenní usazeniny. Žernovická hrásť rozděluje Boskovickou brázdu na Oslavanskou brázdu na jihu a Malou Hanou na severu. Vodní toky probíhají většinou napříč brázdou.

 
Nejvýznamnějšími vodními toky na správním území obce Cetkovice jsou Cetkovický a Brodecký potok. Cetkovický potok se přímo v obci vlévá do Brodeckého potoka. Brodecký potok nedalekou obce ústí do Uhřického potoka, který se dále vlévá do vodního toku Jevíčka.         
Na Brodeckém potoku se nachází v blízkosti obce Cetkovice pět malých vodních nádrží (Orlík, Vostík, Čapík, Vrbovec, Rybníčky). Pod soutokem Brodeckého a Cetkovického potoka se nachází vodní nádrž Zádědiny.

 

Tab. Podle Quittovy klimatické klasifikace spadá celé území obce do mírně teplé oblasti MT3.

Charakteristika
MT3
Počet letních dnů 20 - 30
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 120 - 140
Počet mrazových dnů 50 - 60
Počet ledových dnů 40 - 50
Průměrná teplota v lednu -3 - (-4)
Průměrná teplota v červenci 16 - 17
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 110 - 120
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 60 - 100