Návod na čištění vodních zdrojů (studní) po záplavách

V případě podezření na znečištění vodního zdroje (studny) – individuálního zdroje zásobování pitnou vodou je třeba provést následující opatření:

  1. Vyčerpání vody.
  2. Mechanické očištění pláště studny (odrhnutí kartáčem).
  3. Opláchnutí stěn studny roztokem Chloraminu B.
  4. Odstranění eventuálních nánosů na dně studny.
  5. Po naplnění studny vodou zajistit dezinfekci.
  6. K dezinfekci doporučujeme použít přípravek Chloramin B nebo Sagen. Chloramin B se dávkuje v množství 5-10 g (1 vrchovatá polévková lžíce) na metr krychlový vody při nárazové dezinfekci. Odměřená dávka Chloraminu B se rozpustí v malém množství vody v nádobě z umělé hmoty, rozmíchá se do rozpuštění prášku a nalije do studny. Dezinfekční roztok se nechá minimálně 12 hodin (přes noc) působit. Aby současně byla provedena i dezinfekce potrubí čerpacího zařízení, doporučujeme odčerpat několik kbelíků vody.
  7. V případě použití přípravku Sagen je přesný návod uveden v přívalovém letáku. Doporučujeme jako následnou dezinfekci po chlorování, neboť působí dlouhodobě (1 měsíc), avšak se slabším účinkem než Chloramin B.

Po provedení dezinfekce je možné Krajskou hygienickou stanici, územní pracoviště Rychnov nad Kněžnou Jiráskova 1320, tel: 494 339 041 požádat o provedení bezplatného odběru vzorku vody.

 

Krajská hygienická stanice
Územní pracoviště Rychnov n. Kněžnou