Hydrologické údaje

Základní údaje o vodních tocích na území města Fryšták

Přehled vodních toků a jejich správců na území města Fryšták a v jeho okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní toky".

Celé katastrální území města spadá do působnosti Povodí Moravy, s. p. Hlavním recipientem správního území města Fryšták je Fryštácký potok. Fryštácký potok pramení v Hostýnských vrších, ve východní části katastrálního území obce Lukoveček, na jižním svahu hřbetu Ondřejovsko. Fryštácký potok protéká správním územím města Fryšták ve směru sever - jih, západně mimo zastavěné území místních částí Fryšták a Fryšták - Dolní Ves. Jižní částí správního území města Fryšták protéká Fryštácký potok ve směru severozápad - jihovýchod, okrajem místních částí Výlanta a Dolní Ves. Fryštácký potok ústí do vodního toku Dřevnice v intravilánu města Zlín. Plocha povodí činí 44,3 km2 s celkovou délkou toku 14,15 km. 

Intravilánem města protéká Hornoveský potok, který je levostranným přítokem Fryštáckého potoka a je hlavním recipientem místních částí Horní Ves, Fryšták a Dolní Ves, kterými protéká ve směru severovýchod - jihozápad. Hornoveský potok pramení v Hostýnských vrších, na jižním svahu hřbetu Ondřejovsko, v severní části katastrálního území Horní Ves. Povodí Hornoveského potoka nad Horní Vsí je protáhlého tvaru ve směru sever - jih o ploše cca 4,50 km2. Severovýchodně nad zastavěným územím místní části Horní Ves je na Hornoveském potoce vybudována víceúčelová nádrž, která je ve správě ZDV Fryšták. Nádrž byla vybudována pro následující účely - nadlepšení minimálních průtoků v Hornoveském potoce, zdroj požární vody, náhradní zdroj užitkové vody pro ZDV, rekreační využití a sportovní rybaření.

V ř. km 0,940 Hornoveského potoka, v místní části Dolní Ves, přitéká zprava bezejmenný přítok, zvaný Trůdné. Vodní tok Trůdné pramení východně nad zastavěným územím obce Lukoveček a protéká ve směru sever - jih severozápadní částí místní části Fryšták. Dalším významným tokem protékající intravilánem města je bezejmenný pravostranný přítok Lukovského potoka, zvaný Vítovský potok, protékající místní částí Vítová ve směru sever - jih.

Základní hydrologické charakteristiky vodního toku v zájmovém území

Místo profiluř. kmQ[m3/s]N-leté průtoky [m3/s]
151050100
Fryštácký potok - hlásný profil kat. A VD Fryšták 4,11 0,231 5,5 13,9 20,1 42,9 57

 

Charakteristika podélného profilu Hornoveského potoka:

  • ř. km 0,000 - 0,950: tvar koryta VT je převážně lichoběžníkový, šířka dna koryta se pohybuje okolo 4,0 m. Hloubka průtočného profilu dosahuje 1,10 m. Koryto je po obou stranách zpevněno kamennou dlažbou spojenou cementovou maltou s kolísavou výškou 0,60 - 1,50 m.
  • ř. km 0,950 - 1,115: tvar koryta VT je převážně lichoběžníkový, místy však přechází do obdélníkového tvaru. Koryto je podélně zpevněno zdmi z kamenů, které jsou spojené cementovou malbou.
  • ř. km 1,115 - 1,443: tvar koryta VT je převážně obdélníkový, koryto je po obou stranách zpevněno zdmi, většinou dosahujícími 1 m (v okolí stavení i výše).

Podélný spád úseku na ř. km 0,000 - 1,443 se pohybuje střídavě od 2,2 po 8,50

  • ř. km 1,443 - 2,000: tvar koryta VT je místy lichoběžníkový a místy obdélníkový, podélně oboustranně zpevněný dlažbou z lomového kamene, s průměrnou hloubkou průtočného profilu 1,0 m a šířkou 2,50 m. Dno je v celém úseku nezpevněno a jeho podélný spád se pohybuje od 2,0 po 4,5

Celková délka vodního toku je 7,42 km.

Vodní toky na území města Fryšták

 

Základní údaje o vodních dílech na území města Fryšták

Přehled vodních děl na území města Fryšták naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní díla".
Přehrada Fryšták na Fryštáckém potoce leží jižně od zástavby obce Fryšták, na 4,23 km nad soutokem Fryštáckého potoka s řekou Dřevnicí. Hlavním účelem vybudování vodního díla bylo zajistit dostatek vody pro skupinový vodovod Zlín. Značný pokles potřeby vody během 90. let způsobil, že roku 1996 bylo vodárenské využití vodoprávně zrušeno. Nádrž je však nadále vedena jako vodárenská s tím, že odběry mohou být obnoveny v případě budoucí potřeby. Vybudováním hráze vznikla nádrž o celkovém objemu téměř 3 mil. m³ se zatopenou plochou o rozloze přes 62 ha. V nádrži u hráze levého břehu se nachází kruhová odběrná věž, na níž se nachází strojovna, přístupná po lávce z koruny hráze. Účel VD je zajištění MQ, vodárenský odběr, protipovodňová ochrana.