Charakteristika zájmového území

Obec Lukavec se nachází ve správním obvodu ORP Lovosice (v bývalém litoměřickém okrese) v Ústeckém kraji, ca 2,5 km jihovýchodně od centra města Lovosice. První písemná zmínka o obci pochází již z roku 1218. V současnosti (k 1. 1. 2020) má v obci trvalé bydliště 347 obyvatel. V obci se nachází mateřská škola, působí tu fotbalový klub SK Lukavec (120 členů) a aktivní je také sbor dobrovolných hasičů. Na území obce se nachází bývalý zámek, který je však veřejnosti nepřístupný. Dopravní spojení zajišťuje železnice (trať Praha - Ústí nad Labem) a autobusová linka (trasa Lovosice - Terezín - Litoměřice). Jihozápadním okrajem obce prochází dálnice D8 (trasa Praha - Ústí nad Labem - Drážďany).

Geologické a geomorfologické charakteristiky

Území obce Lukavec náleží do Hercynského systému, provincie Česká vysočina, subprovincie Česká tabule, oblasti Středočeská tabule a celku Dolnooharská tabule. Severní, střední a východní část obce jsou součástí podcelku Terezínská kotlina s okrskem Lovosická rovina. Západní část obce spadá do podcelku Hazmburská tabule s okrskem Klapská tabule.

Lovosická rovina (též Bohušovická rovina) je fluviálně-eolická akumulační rovina při nejdolejším toku Ohře a na levém břehu Labe. Jedná se o svrchnopleistocenní terasu tvořenou písčitými štěrky, které jsou většinou překryty vátými písky a sprašemi (částečně přeplavenými). Přehloubená brázda na dně údolí s výplní až 18 m mocných terasových sedimentů vznikla zřejmě v důsledku nedávného tektonického poklesu. V reliéfu této roviny jsou patrná opuštěná říční koryta. Při největších povodních je v dosahu inundace.

Klapská tabule je členitá pahorkatina na levém břehu dolní Ohře. Tvoří ji svrchnoturonské až coniacké slínovce, vápnité jílovce a jílovité vápence, méně pak třetihorní čedičové horniny. Reliéf je erozně denudační, jedná se o pokleslou kru pooharského zlomového pásma, s mírně ukloněným denudačním povrchem typu erozních glacisů při úpatí Českého středohoří, s výraznými neovulkanickými suky a převážně asymetrickými údolími potoků. Místy se uplatňují akumulační tvary pleistocenních říčních teras (na severovýchodě), soliflukčně proluviálních kuželů několika generací (tzv. pyropových štěrků, odedávna těžených) a sprašových pokryvů a závějí.

Terén obce Lukavec je převážně rovinatý, nadmořská výška obce se pohybuje v rozmezí 147 až 197 m.

Území obce Lukavec je z geologického hlediska tvořeno převážně nezpevněným sedimentem eolického původu, tedy spraší a sprašovou hlínou. V blízkosti vodního toku Modla se vyskytuje nezpevněný nivní (fluviální neboli říční) sediment. Na úpatí svahu v jihozápadní části obce je přítomen i písek, štěrk a písčito-hlinitý a hlinito-písčitý deluviální sediment. Na východě a severovýchodě obce je v podloží přítomen písek a štěrk fluviálního původu. 
Všechny tyto horniny jsou součástí svrchního kvartérního (čtvrtohorního) horninového pokryvu a jejich prostorové uspořádání je dostupné v podobě Geovědní mapy 1: 50 000 vytvořené Českou geologickou službou.

Struktura půdního fondu

Na území obce Lukavec dominuje půdní typ černozem - nejvíce v subtypech modální a karbonátová. Okrajově se na severu a severovýchodě území obce vyskytuje černozem luvická a regozem psefitická. Na jih území zasahuje černozem černická karbonátová. Podrobnosti o uvedených půdních typech uvádí Taxonomický klasifikační systém půd ČR, detailní prostorové uspořádání půdních typů zobrazuje Půdní mapa 1:50 000 vytvořená Českou geologickou službou.

Celková rozloha řešeného území činí 335,3 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se v území obce vyskytují. Dle tabulky je zjevné, že dominantní zastoupení na rozloze obce má orná půda (čtyři pětiny území). Naopak lesní porosty se v obci nenacházejí. Ostatní druhy pozemků mají nízký podíl na rozloze obce - v řádku jednotek procent, výjimkou jsou ostatní plochy, které zaujímají desetinu rozlohy.

Využití pozemků v obci Lukavec (dle ČSÚ k 31. 12. 2019)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 269.1 ha 80.3 %
Chmelnice 0.0 ha 0.0 %
Vinice 0.0 ha 0.0 %
Zahrady 6.1 ha 1.8 %
Sady 0.9 ha 0.3 %
Trvalé travní porosty 16.4 ha 4.9 %
Lesní půda 0.0 ha 0.0 %
Vodní plochy 0.8 ha 0.2 %
Zastavěné plochy 6.6 ha 2.0 %
Ostatní plochy 35.4 ha 10.5 %
Celková výměra k.ú. 335.3 ha 100 %

Katastrální území obce Lukavec

Klimatické charakteristiky

Podle Quittovy klimatické klasifikace (za období let 1961-2000) spadá celé území obce do teplé oblasti T2. Léto je dlouhé, teplé a suché, přechodné období velmi krátké s teplým až mírně teplým jarem a mírně teplým až teplým podzimem. Zima je krátká, mírně teplá, suchá až velmi suchá, s velmi krátkým trváním sněhové pokrývky.

Charakteristika teplé klimatické oblasti T2

Charakteristika T2
Počet letních dnů 50 - 60
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 160 - 170
Počet mrazových dnů 100 - 110
Počet ledových dnů 30 - 40
Průměrná teplota v lednu [°C] -2 - (-3)
Průměrná teplota v červenci [°C] 18 - 19
Průměrná teplota v dubnu [°C] 8 - 9
Průměrná teplota v říjnu [°C] 7 - 9
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 90 - 100
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 350 - 400
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 200 - 300
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 40 - 50
Počet zamračených dnů 120 - 140
Počet jasných dnů 40 - 50

Na území obce Lukavec je podle portálu klimatickazmena.cz hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981-2010) v intervalu 9,1 - 10 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 400 - 500 mm.