Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
V nedávné historii byl městys nejvýznamněji zasažen povodněmi v roce 1997, 2001, 2002, 2003, 2009 a 2013. Městys je v současné době nejvíce ohrožován dlouhodobými přívalovými srážkami. K povodni došlo kvůli zvýšení hladiny vodního toku Úpa, Kalná a Lučního potoka. Koryta toků byla zcela naplněná, a proto neměla voda kam odtékat a došlo k rozlivu z jejich koryta. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území městyse Mladé Buky, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu městyse. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Historické povodně

7. 7. 1997 městys zasáhly přívalové deště, kvůli kterým došlo k vylití řeky Úpy, zaplaveno bylo 8 domů. Voda se valila po hlavní ulici.
V roce 2001 se voda z přívalových dešťů z řeky Úpy prohnala 5 obytnými domy v dolní části městyse a textilní továrnou.
V únoru roku 2002 došlo k prudkému tání sněhu a dešti, kvůli kterým se rozvodnily vodní toky v městysu.
V létě roku 2003 způsobily přívalové deště rozvodnění potoka Kalná. V létě 2009 rozvodnily přívalové deště Luční potok v Hertvíkovicích a potok Kalná.
2. 6. 2013 v nočních hodinách došlo ke zvýšení všech vodních toků, které pramení nebo jen protékají městysem Mladé Buky. Velké škody způsobil Luční potok, který pramení na území Mladých Buků. Během pár kilometrů tento potok nabral na velké síle a v části Hertvíkovice, která spadá pod městys Mladé Buky, napáchal velké škody. Řeka Úpa se udržela ve svém korytě, nicméně mnoho nechybělo, a i řeka se vylila ze svého koryta. Na některá kritická místa musela být povolána těžká technika, aby urychleně navýšila protipovodňové valy. Kalná zaplavila zahrádky v městysu Mladé Buky. V časných ranních hodinách došlo k evakuaci čtyřčlenné rodiny, když se jejich rodinným domem prohnala voda z přilehlého potoka a zaplavila jim obytnou část. Došlo k částečnému zaplavení fotbalového a multifunkčního hřiště vodou z přilehlých luk.
Městys je tedy ohrožován téměř všemi vodními toky nacházejícími se v území.

Následují fotografie zachycují skutečný stav při povodních z roku 2002, 2009 a 2013.