Povodňový plán SO ORP Uherský Brod



Přirozená povodeň ovlivněná mimořádnými příčinami

Přirozená povodeň ovlivněná mimořádnými příčinami může být způsobena jevy:

  • sesuvem půdy
  • ucpáním průtočných profilů propustků a mostů
  • nahromaděním naplavenin v kritických místech
  • ledovými jevy
  • jinými jevy
Sesuv půdy mohou způsobit zanesení koryta materiálem sesuvu přímo v místě sesuvu, nebo níže na toku. Následně dochází k vybřežení vody na okolní pozemky. V SO ORP Uherský Brod sesuvy půdy hrozí v zaříznutých korytech menších toků v oblasti Bílých Kapat a Vizovických vrchů. 
V době povodně se musí zvýšenou pozornost věnovat mostům a lávkám, kde může docházet vlivem naneseného materiálů ke vzniku zátarasu a následnému rozlivu vody z koryta vodního toku. Povodňovou situaci mohou při svém ucpání výrazně ovlivnit všechny mostky a propustky na vodních tocích na území SO ORP Uherský Brod. Z toho důvodu je nutné sledovat všechny tyto kritické profily.
Nebezpečné ledové jevy se mohou vyskytnout na všech jezových zdržích, nekapacitních mostních profilech, mostech se středními pilíři a na lávkách. V SO ORP Uherský Brod mohou ledové jevy způsobit povodeň především na dolním toku Olšavy. Výskyt a průběh ledových jevů kontroluje správce toku - Povodí Moravy. V manipulačních řádech jednotlivých objektů (jezů) je popsána manipulace při výskytu ledových jevů. Při hrozícím nebezpečí vzniku povodně jsou správci toku, případně vodních děl povinni informovat příslušnou povodňovou komisi.
Více informací viz Odtokové poměry.

Místa omezující odtokové poměry a místa vzniku ledových jevů v povodňovém plánu SO ORP. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.

 Místa omezující odtokové poměry