Povodňový plán obce Pržno



Zvláštní povodeň

Zvláštní povodeň je povodeň způsobená umělými vlivy. Obecně se jako příčina k protržení hráze zvažuje několik způsobů:

  • technická příčina havárie díla
  • silné zemětřesení
  • letecká katastrofa - pád středně velkého nebo velkého letadla do hráze
  • válečný konflikt
  • teroristický útok
Na vodních tocích na území obce se nenachází žádná vodní díla I. až III. kategorie z hlediska TBD, která by mohla v případě havárie vyvolat povodeň většího rozsahu. Ve vzdálenosti cca 12 ř. km od obce v protiproudném směru se na řece Ostravici na území obce Staré Hamry nachází vodní dílo I. kategorie zvané Šance, které by v případě havárie představovalo skutečné ohrožení pro obec Pržno.

Podrobnosti o manipulaci na tomto vodním díle v případě povodní a charakteristiky zvláštní povodně, jež by toto vodní dílo mohlo vyvolat, jsou uvedeny níže.

Podnět pro vyhlášení SPA dává příslušnému povodňovému orgánu provozovatel vodního díla (obsluha vodního díla) při výskytu neobvyklých jevů a skutečností sledovaných v rámci obchůzek vodního díla.

Takovými jevy a skutečnostmi jsou např.:

  • plnění nádrží nad max. hladinu a hrozí přelití hráze,
  • výskyt průsaků nebo podmáčených a zabahněných míst pod hrází, v hrázi,
  • eroze tělesa hráze při prudkých lijácích,
  • vývraty stromů na tělese hráze apod.

V případě rychlého nepříznivého vývoje zahájí obsluha vodního díla varovná a nouzová opatření k odvrácení havárie, resp. k minimalizaci škod podle vlastního uvážení.

Pokud je nebezpečí z prodlení, musí obsluha díla a povodňový orgán varovat obce na toku co nejrychleji za využití všech dostupných komunikačních prostředků.

Manipulace na vodním díle Šance za velkých vod

Dostoupí-li hladina v nádrži kóty hladiny zásobního prostoru, tj. 501,61 nebo 502,01 m n. m., řídí se velikost odtoku z nádrže spodními výpustěmi v závislosti na přítoku do nádrže a to tak, že odtok je roven přítoku až do hodnoty 70 m3/s. Při dalším stoupání přítoku do nádrže je odtok z nádrže udržován na hodnotě 70 m3/s ( po dosažení úrovně bezpečnostního přelivu – kóty 504,20 m n.m. – postupným uzavíráním spodních výpustí) a plní se ochranný prostor nádrže.

V případě, že na vzestupné větvi povodňové vlny je dosažena kóta hladiny v nádrži 505,00 m n. m., je nutno odtok z nádrže zvýšit na 110 m3/s. Při dosažení kóty hladiny v nádrži 505,60 m n. m. je nutno zvýšit odtok z nádrže tak, aby pokud možno hladina v nádrži již dále nestoupala.

Po následném poklesu přítoku a v případě, že odtok je větší nebo roven hodnotě 110 m3/s, je nutno zachovat dosažené otevření spodních výpustí, v případě, že by odtok z nádrže klesal pod 110 m3 /s, je nutno tuto hodnotu otevíráním spodních výpustí udržet, a to až do poklesu hladiny v nádrži na kótu 505,00 m n. m.

Po poklesu hladiny na kótu 505,00 m n. m. se odtok z nádrže snižuje (postupným uzavíráním spodních výpustí, ale tak, aby nedošlo ke stoupání hladiny) na hodnotu 70 m3 /s. Pod kótou 505,00 m n. m. je ochranný prostor nádrže prázdněn setrvalým odtokem 70 m3/s (zajišťováno postupným otevíráním spodních výpustí) až do poklesu hladiny na kótu zásobního prostoru nádrže.

V případě, že na poklesové větvi povodňové vlny je dosažena kóta hladiny v nádrži 506,10 m n. m. je nutno zvýšit odtok z nádrže otevřením spodních výpustí tak, aby pokud možno hladina v nádrži již dále nestoupala.

V případě, že odtok je větší nebo roven hodnotě 70 m3/s, je nutno zachovat dosažené otevření spodních výpustí, v případě, že by odtok z nádrže klesal pod 70 m3/s, je nutno tuto hodnotu otevíráním spodních výpustí udržet, a to až do poklesu hladiny v nádrži na kótu zásobního prostoru nádrže. Neškodný odtok je 70 m3/s.

Kritické úrovně hladiny v přehradě Šance

SPA Průtok (Ostravice pod nádrží) Hladina (nádrž Šance) Opatření
I. SPA 30 m3s-1 501,80 (léto) až 502,2 m n. m. (zima)  
II. SPA 50 m3s-1 503,10 m n. m.  
III. SPA 70 m3s-1 504,2 m n. m. příprava na evakuaci, upozornění občanů
III. SPA - evakuace více než 250 m3s-1 nestabilita sesuvu nebo nepříznivý vývoj stability hráze nebo hladina na kótě 506 m n. m. sledování stavu, evakuace

Zvláštní povodeň typu 1

Podkladem vymezení vzniku a dopadu zvláštní povodně na níže ležící území je studie „Vodní dílo Šance – studie kritických provozních situací" zpracovaná firmou Hydro Expert spol. s r.o. Praha, srpen 1998. Ve studii byla zkoumána možnost narušení vzdouvacího tělesa přelitím za katastrofální povodně a vnitřní erozí hráze při poruše těsnícího jádra. Z analýz, kritických provozních situací vyplývá:

  • Vhodnou manipulací na vodním díle je možné převést i katastrofální povodeň profilem hráze bez jejího ohrožení, dojde však k přelití vlnolamu.
  • Sesuv v údolí Řečice neohrozí hráz takovým způsobem, aby vzniklá vlna byla impulsem pro protržení hráze, a to ani při výchozí hladině na úrovni vlnolamu.
  • Kombinace účinků povodně a sesuvu nezhoršuje situaci v porovnání s účinky samotné povodně.
  • Ohrožení tělesa hráze s následkem protržení za katastrofální povodně může nastat za teoretického předpokladu zablokování spodních výpustí v uzavřené poloze.
  • Při případném protržení hráze přelitím se uvolní průlomová vlna o objemu cca 100 mil.m3 a kulminačním průtokem v rozmezí 32 - 33 tisíc m3/s.
  • Časová odlehlost varujících signálů na vodním díle (hladina na úrovni koruny hráze, přepad vody přes vlnolam apod.). v okamžiku protržení je tak velká, že je možné s předstihem provést mimořádná opatření na záchranu obyvatel v oblasti potencionálně zasažené účinkem průlomové vlny (varování, evakuace).
  • Při narušení tělesa hráze teoretickou vnitřní erozí se uvolní průlomová vlna o kulminaci cca 19 000 m3 /s.

Rozsah ohroženého území

Profil na toku

Dotoková doba [hod]

Výška hladiny [m]

most Pržno 0,8 10,8
most Baška 1,1 11,6

 

Zvláštní povodeň typu 2

Maximální odtok z nádrže může na VD Šance nastat při poruše rozstřikovacího uzávěru. Max. kapacita jednoho rozstřikovacího uzávěru je 70,5 m3 /s (levý) a je na úrovni neškodného odtoku pod nádrží (70 m3 /s). Obě spodní výpusti lze na vtokové straně uzavřít rychlouzávěrnými tabulemi, a to i za plného průtoku. Dotoková doba průlomové vlny od skutečného protržení na území města je cca 4 hodiny.

V případě nebezpečí zvláštní povodně, tj. při ohlášení výrazných projevů charakterizujících vážné nebezpečí pro hráz, je okamžitě přistoupeno k varování obyvatelstva a jeho evakuaci z oblasti, která by byla při destrukci hráze zaplavena – viz grafická část.

 

Mimořádná povodeň svážné území Řečice

Sesuv do nádrže přichází v úvahu pouze na VD Šance. K přelití hráze vlivem sesuvu, dle současných znalostí vycházejících z matematické modelace jevu, by došlo při hladině v nádrži vyšší než 506,00 m n.m. Přelití nezpůsobí destrukci hráze.

Při hladině 506,00 m n. m. na VD Šance a současném uvolnění svážného území dojde k přelití vody přes hráz a k ohrožení území pod hrází VD. Proto již při hladině cca 504,61 m n. m. je nutno začít s přípravou evakuace obyvatelstva v této lokalitě.

Při hladině 505,61 m n. m. je nutno vydat pokyn k evakuaci obyvatelstva, s přihlédnutím k aktuálnímu vývoji srážkové činnosti. Evakuace se musí řídit povodňovým plánem obce Ostravice, evakuačním plánem města Frýdlant nad Ostravicí a povodňovým plánem obce Pržno.

 

Rozsah ohrožení v území při různých hladinách vody v nádrži po sjetí v sesuvu:

  • 505,61 m n. m. - vydat pokyn k evakuaci lokality pod hrází, event. ohroženou oblast obce Ostravice
  • 506,61 m n. m. - zastavit provoz na LB komunikaci Ostrava – Frýdlant n. O. – Bílá
  • 506,71 m n. m. - vybřežení LB do výřezu po staré trati železnice
  • 507,61 m n. m. - nebezpečí stržení mostu nad vyústěním skluzu
  • 507,71 m n. m. - dosahuje úrovně skladové plochy volně ložených materiálů a při vyšších je splavuje. Nebezpečí vzniku zátarasů z kmenů dolů po toku
 

Vodní díla v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.