Charakteristika zájmového území

Obec Žalhostice se nachází cca 2 km jihozápadně od města Litoměřice, které je taktéž pro obec obcí s rozšířenou působností, v Ústeckém kraji. Obec spadá do CHKO České středohoří. K 31. 12. 2023 je v obci evidováno 568 obyvatel. Rozloha obce je 233,1 ha. 

Území obce Žalhostice

 

Geomorfologické a geologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží zájmové území obce Žalhostice do provincie Česká vysočina, soustavy Krušnohorské a podsoustavy Podkrušnohorská oblast. Území obce Žalhostice pak řadíme do celku České středohoří, podcelku Milešovské středohoří, okrsku Kostomlatské středohoří. Na jihozápad katastrálního území zasahuje území oblasti Středočeské tabule, celku Dolnooharské tabule, podcelku Terezínská kotlina a okrsku Lovosická kotlina.

Území obce Žalhostice je z geologického hlediska tvořeno především neovulkanickou hrástí, budovanou převážně čedičovými, méně znělcovými horninami a svrchnokřídovými slínovci, s rozsáhlými kuželovitými a kupovitými suky vypreparovaných podpovrchových sopečných těles (lakolitů, žil, diaterm aj.). Místy se uplatňuje mírně až středně ukloněný zarovnaný povrch na křídových sedimentech. Na severovýchodě proráží Labe v antecedentním údolí dílčí hrásť krystalinického podkladu.

Zájmové území obce leží na neovulkanických horninách, které jsou velmi náchylné na sesuvy. Tyto jsou nejčastěji aktivovány v době vysokých srážkových úhrnů a povodní.

 

Svahové poměry 

 

Jelikož území obce Žalhostice leží na okraji neovulkanickanické oblasti Českého středohoří, tak je díky charakteru podloží (vysoké mocnosti zvětralin a svahovin na slínovcích a bazaltech) velice náchylné ke svahovým sesuvům. Ty zejména mohou hrozit v době vysokých úhrnů srážek, kdy dochází k saturaci podloží a vlivem vyšší hmotnosti a zároveň menšímu tření vrstev může dojít k menším či větším sesuvům. V době vysokých úhrnů srážek nebo za povodní je potřeba kontrolovat stabilitu svahů na území obce - zejména v okolí obytných budov a podél vodních toků. Česká geologická služba zmapovala na území obce několik aktivních i stabilizovaných sesuvů, které jsou dostupné jako dotazovatelná vrstva na jejich internetových stránkách - http://mapy.geology.cz/svahove_nestability/. Mapová vrstva sesuvných území je také dostupná v mapové prohlížečce digitálního povodňového plánu obce. »

 

Struktura půdního fondu

V území obce Žalhostice jsou převažujícím půdním typem pararendziny, na západě katastrálního území se vyskytují také úrodné černozemě, v oblasti vodního toku jsou pak převažující modální fluvizemě, na jih oblasti pak zasahuje regozem. Skalnímu podloží dominují zejména druhohorní vápenité jílovce, slínovce.

Podrobnosti o zmíněných půdních typech jsou uvedeny v Taxonomickém klasifikačními systému půd ČR, detailní prostorové uspořádání půdních typů zobrazuje Půdní mapa 1:50 000 vytvořená Českou geologickou službou

Celková rozloha řešeného území činí 233,1 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se v území obce vyskytují. Dle tabulky je zjevné, že majoritní zastoupení má v zájmovém území využití půdního fondu jako ostatní plocha (71 ha). 

Využití pozemků v obci Žalhostice (dle ČSÚ k 31. 12. 2023)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 35,4 ha 15,2 %
Vinice 36,0 ha 15,4 %
Zahrady 27 ha 11,6 %
Sady 3,1 ha 1,3 %
Trvalé travní porosty 21,9 ha 9,4 %
Lesní půda 2,2 ha 0,9 %
Vodní plocha 27,7 ha 11,9 %
Zastavěná plocha 9,1 ha 3,9 %
Ostatní plocha 70,8 ha 30,4 %
Celková výměra k.ú. 233,1 ha 100,0 %

 

Klimatické charakteristiky

Na území obce Žalhostice je podle portálu klimatickazmena.cz hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981 - 2010) v intervalu 9,1 - 10 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 400 - 500 mm.

Podle Quittovy klimatické klasifikace (za období let 1961 - 2000) spadá území obce do teplé klimatické oblasti T2.

Oblast T2 se vyznačuje létem dlouhým, teplým a suchým. Přechodné období je krátké a mírné. Zima je krátká, mírně teplá, suchá až velmi suchá s velmi krátkou dobou trvání sněhové pokrývky.

Charakteristika teplé klimatické oblasti T2

Charakteristika T2
Počet letních dnů 50 - 60
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 160 - 170
Počet mrazových dnů 100 - 110
Počet ledových dnů 30 - 40
Průměrná teplota v lednu [°C] -2 - (-3)
Průměrná teplota v červenci [°C] 18 - 19
Průměrná teplota v dubnu [°C] 8 - 9
Průměrná teplota v říjnu [°C] 7 - 9
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 90 - 100
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 350 - 400
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 200 - 300
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 40 - 50
Počet zamračených dnů 120 - 140
Počet jasných dnů 40 - 50