Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Měnín může být zaplavena rozlitím vodního toku Litava a Říčka. Koryto vodního toku Litava je tvořeno inundačními hrázemi, proto je kapacitní pro Q5. Při povodni Q20 dochází k zatopení jednak zemědělské plochy, která sahá až k východní části obce, konkrétněji ke slepému rameni, také severní části zalesněné Měnínské bažantnice, ale především k Čistírně odpadních vod, která se nachází v jižní části obce Měnín. Povodeň v rozsahu Q100 zasahuje až do východní části obce, kdy dochází k částečnému zaplavení sportovního hřiště, k úplnému zaplavení Měnínské bažantnice a částečnému zaplavení zemědělského družstva Albrechtov.
Vodní tok Říčka, která protéká západní části obce Měnín je také tvořena inundačními hrázemi, které ovšem nejsou tak vysoké, proto i při Q5 dochází k rozlití vodního toku především do oblasti zemědělské plochy či sadů, ale také do oblasti solárních elektráren, které se nacházejí v pravé příbřežní zóně vodního toku. K částečnému rozlití toku dochází také směrem do intravilánu obce, konkrétněji jsou zaplavené přilehlé zahrady u domu s č. p. 50, 51, 52, 374 a 569. Při Q20 se voda rozlévá postupně směrem do intravilánu obce, kde domy s č. p. 396, 399 a 553 leží již v zaplavené části. Zatopené jsou také zahrady, které leží v těsné blízkosti toku. Při Q100 dochází již k zatopení některých domů ležící v blízkosti vodního toku v severozápadní části obce. »  

Historické povodně

Obec Měnín nebyla v posledních letech nijak výrazně ovlivněna povodní. Za zmínku stojí pouze povodeň z období 29. - 30. března 2006, která byla způsobena rychlým táním sněhové pokrývky, ale také dlouhotrvajícími dešti. Zvýšené vodní stavy jsme mohli pozorovat na řece Litavě a Říčce, ale i u ostatních místních potoků. Pouze na Říčce došlo k menšímu vylití vody z koryta v centrální části obce v blízkosti č. p. 53, ovšem vlivem včasného zásahu a zabezpečení dalšímu postupu vody do centra obce, nebyly žádné objekty ohroženy zatopením.
Zvýšené vodní stavy obec zaznamenala také v období od 14. 10. - 17. 10. 2020, kdy byla vydána výstraha ČHMÚ před vyléváním řek z břehů do okolní krajiny. Na Svratce v hlásném profilu Židlochovice byl dne 14. 10. překročen 3. SPA a 15. 10. byl zaznamenán nejvyšší stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech. Byla vydána výstraha před zaplavením níže položené obydlené oblasti, komunikace a bylo doporučené vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami kvůli možné kontaminaci. Dne 17. 10. došlo k poklesu vodních hladin bez opětovného vzestupu.