Analýza časových možností

Pro vodní tok Morava na území městyse Moravská Nová Ves jsou k dispozici orientační postupové doby povodňových průtoků. Ty jsou stanoveny na základě předchozích zkušeností. Rychlost postupu povodňových průtoků ovlivňuje stav vegetace, splaveniny, ledové jevy, šířka inundace, spádové stupně apod. Postupová doba povodňových průtoků je od města Strážnice po obec Lanžhot cca 8 až 10 hodin. Na ostatních vodních tocích, které se nachází v území městyse nejsou postupové doby vzhledem k malé délce toku a charakteru jejich povodí stanoveny. Případný postup povodňové vlny bude značně rychlý, zejména při povodni zapříčiněné přívalovou srážkou velké intenzity. »

Odhad tendence vývoje další povodňové situace, vycházející mimo jiné ze skutečného stavu nasycení půdy a nepříznivé předpovědi (vydatné srážky na více následujících dnů), je nejdůležitějším předpokladem pro včasné vyhlášení jednotlivých stupňů povodňové aktivity. Včasné znamená dříve, než hladina směrodatné hodnoty skutečně dosáhne. Z tohoto důvodu je doslova životně důležitá předpovědní služba zajišťovaná ČHMÚ ve spolupráci s vodohospodářským dispečinkem Povodí Moravy, s. p.

Při povodni v roce 1997 docházelo k několikanásobnému prodloužení postupových dob v důsledku toho, že došlo k vybřežení vodního toku Morava. Voda musela postupně překonávat různé překážky příčně umístěné v údolní nivě, které tuto vodu zadržovaly (tělesa silnic, železnic, ochranné hráze, apod.) a tím prodlužovaly postupovou dobu.

Orientační postupové doby povodňových průtoků