Analýza časových možností

Morfologie terénu a z toho plynoucí skutečnost, že proudění vody v místních podhorských vodních tocích je na hranici říčního a bystřinného režimu, jakož i četnost a vydatnost dešťových srážek má za následek specifický průběh pořadí jednotlivých stupňů povodňové aktivity. Zatímco na limit I. SPA stoupá hladina ve vodotečích celkem běžně, II. SPA bývá dosažen jen několikrát v roce. Odhad tendence vývoje další povodňové situace okolo hranice II. SPA, vycházející mimo jiné ze skutečného stavu nasycení půdy a nepříznivé předpovědi (vydatné srážky na více následujících dnů), je nejdůležitějším předpokladem pro včasné vyhlášení III. SPA. Včasné znamená dříve, než hladina směrodatné hodnoty skutečně dosáhne. Z tohoto důvodu je důležitá předpovědní služba zajišťovaná ČHMÚ ve spolupráci s vodohospodářským dispečinkem Povodí Odry, státní podnik.
Orientační postupová doba mezi profilem VD Šance (ř. km 45,308) a profilem Sviadnov (ř. km 23,07) je stanovena na 2-5 hodin.
Doběhové časy uvedené v tabulce uvažují doběh povodňové vlny od okamžiku protržení (přelití) přehrady. V případě sypaných přehrad však nemůže dojít (přirozeným způsobem) k náhlému protržení. Nejprve se začnou projevovat poruchy na vzdušné straně hráze a až poté případně dochází k rozsáhlejší erozi materiálu hráze. V případě nestability sesuvu (možnosti sjetí do nádrže) jsou jednotlivé stupně povodňové aktivity vyhlašovány v závislosti na výšce hladiny v přehradě (viz kap. 3.4.3 Zvláštní povodeň).

Údaje o povodňové vlně na jednotlivých profilech

Profil
Vzdálenost po proudnici [km] Výška vlny nad dnem údolí [m] Doba doběhu (max. rychlost) [min]
Mazák 8,086 20,8 2,1
Bučací p. 9,086 18,4 3,3
konec obce 14,786 11,4 15
Orientační postupové doby povodňových průtoků