Povodňový plán obce Lípa nad Orlicí



Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Lípa nad Orlicí lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi mohou být Divoká Orlice a její přítoky zasaženy zejména v období jarního tání nebo vlivem letních déletrvajících srážek větší intenzity s velkoplošným zasažením. Množství vody odtékající z povodí při povodních bývá tedy většinou velmi velké.
Ohrožení obce přívalovou povodní je minimální. Protože se jedná o obec ležící v nivě toku Divoké Orlice s kratšími okolními svahy, kde je riziko vzniku významných přívalových povodní velice malé.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Lípa nad Orlicí, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Historické povodně

Vzhledem k poloze obce v povodí dvou významných vodních toků a vzhledem k rovinatému charakteru povrchu dochází v obci k povodňovým situacím poměrně často. První historicky zaznamenaná povodeň zasáhla obec již v červenci roku 1958, a další v letech 1967 a 1974. Z novodobějších povodňových událostí to byly povodně v letech 1997, 2002, 2011 a 2020.

Důsledky povodně v roce 1958 na území obce Lípa nad Orlicí

Důsledky povodně v roce 1967 na území obce Lípa nad Orlicí

Důsledky povodně v roce 1974 na území obce Lípa nad Orlicí

Povodňová situace v červenci 1997 byla způsobena dvěma epizodami vydatných dlouhotrvajících srážek. Srážky na území ČR započaly 4. 7. 1997, kdy střední Evropa byla pod vlivem zvlněné studené fronty, která postupovala pozvolna od jihozápadu k severovýchodu. Její přechod byl provázen četnými bouřkami a lijáky. Vytvořila se prohlubující se tlaková níže, která postupovala 5. 7. – 6. 7. směrem k severovýchodu na západní Ukrajinu. Zpravidla tlaková níže nad Ukrajinou postupuje dál k severovýchodu, postupně se vyplňuje a slábne anebo se začíná vracet směrem na západ až severozápad (tzv. retrográdní postup níže) a rovněž zaniká. Tentokrát srážky ale pokračovaly ještě o dva dny déle, protože Azorská výše se přesunula k jižní Skandinávii, čímž došlo k zablokování retrográdního postupu tlakové níže, která se tak zastavila nad územím jižního Polska. Mezi tlakovou výší a tlakovou níží výrazně zesílil tlakový gradient s následným zvýšením rychlosti větru ze severních směrů. V důsledku toho došlo k zesilování úhrnů spadlých srážek na návětrné straně hor – severní a severovýchodní svahy Krkonoš, Orlických hor, Jeseníků a Beskyd. 9. 7. tlakový gradient začal slábnout a srážky na celém území ČR ustaly. Druhé srážkové období započalo 17. 7., kdy došlo k přibližování, a nakonec ke splynutí dvou frontálních systémů.
Ve dnech 9. a 10července 1997 zasáhly intenzivní srážky povodí Orlice. Došlo k rozvodnění řek Divoká a Tichá Orlice a voda vtrhla do obce Lípa nad Orlicí. Musela být uzavřena ulice u MŠ a jednosměrka z obce. Dostupná byla pouze hlavní silnice a silnice ve směru od Motorestu do obce, kde po silnici proudila voda směrem do Týniště nad Orlicí. Voda vtrhla do všech podsklepených domů a ve dvou domech pronikla i do obytných částí.

Rozložení pětidenních úhrnů srážek v období od 4. – 8. 7. 1997 [mm]

Důsledky povodně v roce 1997 na území obce Lípa nad Orlicí

 

Důsledky povodně v roce 1997 na území obce Lípa nad Orlicí

 

Další významná povodňová situace nastala 27. 1. 2002 a trvala do 29. 1. 2002. Dne 27. 1. byl vyhlášen na hlásném profilu v Kostelci nad Orlicí ve večerních hodinách I. stupeň povodňové aktivity. Na druhý den ráno byl vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity na hlásném profilu v Týništi nad Orlicí, který měl platnost jak pro Týniště, tak i pro obec Lípa nad Orlicí. Dne 28. 1. 2002 v dopoledních hodinách byl vyhlášen dokonce III. stupeň povodňové aktivity na měrné stanici v Čermné nad Orlicí a v Týništi nad Orlicí.

Další významná povodeň obec zasáhla v roce 2011 ve dnech 22. 7. – 23. 7. V odpoledních hodinách docházelo ke zvyšování hladiny Divoké Orlice, k čemuž značně přispěla i říčka Bělá, která ústí do Divoké Orlice u městyse Častolovice. Zvýšení hladiny toku se odrazilo i na zvyšování hladiny melioračního příkopu v centru obce. Voda zatopila přilehlá pole a louky a přes tato území se vlila do obce v dolní části.

Ve večerních hodinách již bylo nutné vyhlásit II. stupeň povodňové aktivity na měrné stanici v Týništi nad Orlicí platný i pro obec Lípa nad Orlicí. Krátce po půlnoci byl vyhlášen i III. stupeň povodňové aktivity v Týništi nad Orlicí opět platný i pro obec Lípa nad Orlicí. Ve 2 hod 47 min dne 23. 7. 2011 byla ohlášena kulminace vodní hladiny na Divoké Orlici a voda začala pomalu opadat.

Důsledky povodně v roce 2011 na území obce Lípa nad Orlicí

Důsledky povodně v roce 2011 na území obce Lípa nad Orlicí

K poslední povodni na území obce došlo 29. 6. 2020 – 1. 7. 2020. Z důvodu nasycenosti půdy a plných koryt řek a melioračních příkopů z předchozích dešťů (19. – 23. 6. 2020) došlo při následujících intenzivních dešťových srážkách k povodni ve dnech 29. 6. – 1. 7. 2020. Již v 16:30 hodin dne 29. 6. 2020 byl na hladinovém čidle na melioračním toku v obci dosažen III. SPA a hladina stále stoupala. V 19:00 hodin byla zatopena místní komunikace mezi č. p. 36 a 37 a u č. p. 28. Komunikace byla v 19:15 hodin od č. p. 28 po č. p. 37, po domluvě s Policí ČR, uzavřena. SPA na řece Orlici v Týništi nad Orlicí byl dosažen ve 22:30 hodin dne 29. 6. 2020. V noci 1. 7. 2020 došlo ve 2:18 hodin ke kulminaci hladiny na melioračním toku v obci a v 3:30 hodin ke kulminaci hladiny na řece Orlici v Týništi nad Orlicí. Ke snížení na I. SPA na melioračním toku v obci došlo dne 1. 7. 2020 ve 4:40 hodin a na řece Orlici dne 1. 7. 2020 v 7:00 hodin.