Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Pro městys Dalešice je největším nebezpečím přívalový déšť. Nejvíce ohroženým místem přívalovou povodní je západní část intravilánu městyse, u soutoku bezejmenného potoka a Olešné. » Na vodních tocích městyse se nachází několik propustků, které omezují odtokové poměry při přívalových deštích, při vydatnějších a dlouhotrvajících deštích, a to ucpáním naplaveninami, či zachycením klestí a odplavenými ploty, nebo jejich nedostatečnou kapacitou. Tímto dochází k vylití vody z vodního toku. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území městyse Dalešice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu městyse. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
  

Historické povodně

Povodňová aktivita v roce 1999
Nejvýznamnější povodeň byla zaznamenána v roce 1999, v kronice a záznamech se mluví o stoleté vodě. Povodně v Dalešicích jsou způsobeny výhradně z přívalových srážek a problémy způsobuje následný splach z polí v k. ú. městyse.  V roce 1999 bylo vytopeno několik domů, zničena vozovka apod. Následné povodně již neměly tak ničivý charakter, přesto došlo k vytopení několika domů, zaplavení vozovky, stržení oplocení a plotů.

"Odpověď na stížnost občanů k povodním v roce 1999:
Povodeň, která postihla naši obec v sobotu 28. 8. 1999, lze hodnotit jako událost, jejíž charakter a rozsah přesahuje paměť žijících generací. Nadměrně velký příval vody, vzniklý v důsledku velkého množství atmosférických srážek z povodí od Stropešína, zapříčinil zaplavení nemovitostí a poškodil nejen majetek občanů, ale i majetek obce. V průběhu povodně, do pozdních večerních hodin, zástupci obce spolu s místními hasiči a hasiči okolních obcí pomáhali při likvidaci povodně, převážně čerpáním vody ze zatopených sklepů a to nejen v místní části Dolánka, ale mnohých domů na městečku. Následující dny po povodni obec zajistila odklízení kamení, bláta a odstraňovala škody na obecním majetku. Rovněž neodmítla pomoc poškozeným domácnostem…"