Odtokové poměry

Tok Ředický potok nemá na území obce Dolní Ředice vymezeno oficiální záplavové území. Občané obce si však na základě vlastních zkušeností z minulých povodní, stanovili svoji vlastní záplavovou zónu, která odpovídá Q100. 

Obcí protéká Ředický potok, který je levostranným přítokem Labe, do kterého ústí nad Lukovnou. V tomto úseku Ředického potoka dochází poměrně často k rozlivům s velkou plochou, ale poměrně malou hloubkou vody cca 0,5 m. Potok vede v zájmovém území poměrně hustou, převážně oboustrannou zástavbou rodinných domků, hospodářských budov a zahrad. Současný stav Ředického potoka vyhovuje pro průtok Q20, při kterém dojde jen k omezeným rozlivům na zemědělské pozemky a do zahrad. Nedojde k přelití mostních konstrukcí ani při Q100. V některých případech, ale dojde k obtoku přes nižší korunu křižující komunikace. Při Q50 dojde k částečnému a při Q100 k úplnému zatopení všech lávek. Vzhledem k tomu, že jsou lávky uloženy nad profilem koryta je způsobené vzdutí zanedbatelné.

Na průtočnou kapacitu potoka má zásadní vliv čištění koryta od nánosů a sekání travního porostu.


Odtokové poměry dále ovlivňují:

  • ploty a skládky materiálů a předmětů v blízkosti vodních toků, a zejména stávající silniční mosty, lávky a přemostění, jejichž mostní opěry a konstrukce mohou za určitých okolností tvořit překážku při odtoku povodňových vod. Ucpáním mostních a jezových profilů předměty plovoucími po hladině dojde ke vzdutí vody nad mostem či jezem a k výraznému zvětšení rozlivu. Dále lze přepokládat, že by mohlo dojít i k poškození mostů, lávek, případně jezů. Z toho důvodu je nutné sledovat všechny tyto objekty, zejména mostní. Technicky lze snížení škod napomoci včasným odstraňováním tzv. spláví – plovoucích předmětů (stromů, keřů, větví, stavebních prvků a různých odpadů) z rizikových profilů koryt vodních toků, zvláště propustků, lávek a mostů a včasným zpevňováním erozí narušených břehů. »
  • větší průmyslové areály a areály zemědělských družstev, sklady nebezpečných látek, čistírny odpadních vod, jezy či malé vodní elektrárny a další, které mohou být ohrožujícími objekty v záplavovém území
  • sesuvy půdy, které hrozí při vyšších průtocích zejména v korytech drobných toků ale i v horských úsecích vodohospodářsky významných toků. Sesuv půdy pak způsobí rychlé zanesení koryta buď v místě sesuvu nebo níže na toku a následné vybřežení vody na okolní pozemky
  • výjimečné situace na toku, např. ledové jevy a vodní díla na tocích

Místa omezující odtokové poměry na území obce Dolní Ředice

Název Vodní tok - ř. km (DIBAVOD)
Mostek u č. p. 278 Ředický p. - 5.930
Mostek u č. p. 269 Ředický p. - 5.930
Mostek u č. p. 156 Ředický p. - 6.422
Mostek u č. p. 190 Ředický p. - 6.827
lávka u č. p. 172 Ředický p. - 6.937
Mostek u č. p. 130 Ředický p. - 7.040
Most u č. p. 177 a č. p. 37 Ředický p. - 7.223
lávka u č. p. 187 Ředický p. - 7.383
Most u č. p. 165 Ředický p. - 7.513
Mostek u č. p. 283 Ředický p. - 7.753
Most u č. p. 149 Ředický p. - 7.973
Lávka u č. p. 110 Ředický p. - 8.158
Mostek u č. p. 215 Ředický p. - 8.252
Mostek u č. p. 137 Ředický p. - 8.520
Lávka u č. p. 171 Ředický p. - 8.671

 

Místa omezující odtokové poměry na území obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.

  
 Místa omezující odtokové poměry


Přívalové povodně

Přívalové povodně (anglicky nazývané flash floods), jsou charakteristické svým velmi rychlým vývojem. V časovém období desítek minut až několika hodin dochází zejména na malých vodních tocích k prudkému vzestupu hladiny, avšak po její kulminaci většinou dochází k podobně rychlému poklesu. Vzestupu hladin v tocích předchází často plošný odtok vody po svazích nebo jinak suchými údolnicemi. Nebezpečí přívalových povodní spočívá především v jejich rychlém a často nečekaném nástupu, ale také ve velké rychlosti proudu, který s sebou navíc unáší množství pevného materiálu, jako jsou části stromů a větví, ale i části pobořených domů, mostů aj. Škody tedy vznikají nejen zaplavením, ale také dynamickými účinky proudící vody.

Řešené území obce Dolní Ředice má vysoký podíl zemědělských půd 82,3 % a naopak malý podíl ploch lesních 9,2 %. V obci se tedy předpokládá snížená retence vody v krajině, což hraje negativní roli při vzniku bleskových povodní a následných škod. I přes to, že obec má spíše rovinatý charakter v severovýchodní části obce, na zemědělsky obdělávaných půdách, může docházet v případě přívalových srážek ke splachu z polí. »

Metodou tzv. kritických bodů byla Výzkumným ústavem vodohospodářským, v.v.i. provedena analýza a vyznačeno území v povodí Ředického p. (levostranný přítok Labe), odkud může přijít přívalová povodeň. Jedná se o území v severovýchodní části obce. Je to svažité území o sklonitosti do 5°.

Zhodnocení vzniku přívalových povodní v obci Dolní Ředice metodou kritických bodů

Místa ohrožená přívalovou povodní na území obce Dolní Ředice

Místo Popis ohrožení Hlavní směr
Dolní Ředice Přívalová povodeň může přicházet ze svažitého terénu (sklonitost do 5°) situovaného v severovýchodní části obce. JZ

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Ledové jevy

Ledové bariéry za určitých podmínek mohou vznikat v kterémkoli místě vodních toků. Výskyt a průběh ledových jevů kontroluje správce. V manipulačních řádech jednotlivých objektů (jezů) by měla být popsána manipulace v případě výskytu ledových jevů. Při hrozícím nebezpečí vzniku povodně jsou správci toku, případně vodních děl povinni informovat příslušnou povodňovou komisi.

Dle seznamu toků s častými ledovými jevy, zveřejněného Českým hydrometeorologickým ústavem, se tok Ředický potok na území obce neřadí mezi kritické. Přesto je nutné, zejména v období tání, věnovat zvýšenou pozornost všem mostům a lávkách přes koryto vodoteče. Při chodu ledů musí povodňové hlídky sledovat celé toky. Voda vlivem chodu ledů a tvorby ledových bariér může vybřežovat i při malých průtocích.

Vodní díla

Vodní díla (viz také ustanovení § 55 Vodního zákona) jsou stavby budované na toku sloužící k jeho využití. Tyto stavby pak bezprostředně více či méně ovlivňují a upravují přirozený průtok vody v korytech přirozených nebo umělých. Hlavními vodními díly ovlivňujícími odtokové poměry jsou:

  • vodní nádrž - prostor vytvořený vzdouvací stavbou na vodním toku, využitím přírodní nebo umělé prohlubně na zemském povrchu nebo ohrazováním části území, určený k akumulaci vody a k řízení odtoku.
  • jez - vzdouvací zařízení vybudované v korytě toku, které v něm trvale nebo dočasně vzdouvá vodu k různým vodohospodářským účelům.
Přímo na území obce se nachází pouze jedna vodní nádrž - rybník Šmatlán. V těsné blízkosti katastrálního území Dolní Ředice, v obci Horní Ředice, se nachází soustava několika rybníku  - Smilek, Mordýř, Ředický rybník. Mezi kategorií číslo IV z hlediska TBD se řadí pouze Ředický rybník. Stav těchto děl by měl být kontrolován alespoň 1x ročně, při pravidelných povodňových prohlídkách. »

Ředický rybník – výměra 27,0 ha; objem vody 250 tis. m3. Rybník je situován na bezejmenném toku (pravý přítok Ředického potoka) těsně nad zástavbou v Horních Ředicích. V případě přelití hráze zasáhne povodňová vlna okrajovou zástavbu v Horních Ředicích na obou březích Ředického potoka. Lze předpokládat, že povodňová vlna ohrozí přilehlou obec Dolní Ředice.

Mordýř – výměra 3,0 ha; objem vody 30 tis. m3. Rybník je situován nad Ředickým rybníkem. Odtok od rybníka protéká zemědělsky obhospodařovanými pozemky bez zástavby. V případě extrémních průtoku či destrukce hráze odteče voda po polích do Ředického rybníka, neohrozí však jeho kapacitu.

Smílek – výměra 8,0 ha, objem vody 60 tis. m3.  Rybník je situován nad rybníkem Mordýř. Odtok od rybníka protéká zemědělsky obhospodařovanými pozemky s možnosti rozlivu mimo zástavbu.

Seznam významných vodních nádrží ovlivňujících odtokové poměry na území obce

ID (DIBAVOD)

Název

Vodní tok

Plocha [ha]

Vlastník; kontakt

Správce; kontakt

103010310001

Šmatlán

*

 7,53

Rybniční hospodářství, s.r.o.; Ing. Miroslav Středa; Tel.: 777 593 551

Rybniční hospodářství, s.r.o.; Ing. Miroslav Středa; Tel.: 777 593 551 È

Vodní nádrže v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.