Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně malé povodí s poměrně nízkou retenční schopností, dají se očekávat tyto možné případy povodňových stavů:
  1. Regionální povodeň vzniklá v důsledku silných srážek s vysokými denními a vícedenními úhrny (letní povodeň), tání sněhu a srážky (zimní a jarní povodeň), které zasáhnou výše položené části povodí Kyjovky (Kyjovka ČHP- 4-17-01-068). Povodeň tohoto typu na Kyjovce dorazí na území obce s několikahodinovým zpožděním (navíc se uplatní příznivý retenční vliv vodní nádrže Koryčany - kulminační průtok Q100 může snížit až o 6 m3/s). Doba trvání v řádu hodin až několika desítek hodin. Toho času lze využít k realizaci některých zabezpečovacích opatření a včasnému varování obyvatel. 

  2. Lokální povodeň z přívalových srážek, která postihne přímo katastrální území obce - tzv. "blesková" místní povodeň. Tento typ povodně může postihnout obec nebo její část i vícekrát v roce. Průběh povodně je velmi rychlý, řádově v desítkách minut až několika hodin. Hrozí především problémy s rozvodněním Nemotického potoka, sběrných příkopů a dalších přítoků s občasným tokem, které napájejí přímo Kyjovku. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Mouchnice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Historické povodně

Významná povodeň zasáhla obec Mouchnice na začátku června 2010.
PK obce Mouchnice byla svolána dne 2.6. v 6:00 hod. – byl vyhlášen 2. SPA (hlásný profil C16 na vodním toku Kyjovka). Dne 2.6. v 8:30 hod. byl vyhlášen 3. SPA. Dne 2.6. v 9:20 hod. došlo k rozlití meliorační stoky „Škobeř“ a zaplavení polí, zahrad a místní komunikace. V 10:00 hod. hrozilo přelití Kyjovky před domem RD – bylo provedeno zapytlování levého břehu toku. Ve společnosti Stabila ČR, s.r.o., Haluzice byla v 10:00 hod. aktivována podniková povodňová komise a zajištěny sklady závadných látek (barvy, oleje). V 19:08 hod. došlo ve společnosti Stabila ČR, s.r.o., Haluzice k zaplavení skladů přířezů dřeva – zasahovaly HZS a SDH. Situace byla zvládnuta a k zaplavení výrobních prostorů nedošlo. Zabezpečovací práce byly za koordinace PK prováděny SDH a obyvateli obce - pytlování, čerpání vody.
Dne 3.6. v 7:30 hod. byl odvolán 3. SPA a situace ve vodním toku Kyjovka a přilehlých přítoků se stabilizovala.