Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  1. zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  2. letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  3. letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  4. zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Pro vznik přirozených povodní v územním celku městyse Štěchovice jsou pro Vltavu i Kocábu rozhodující hydrologické příčinné jevy na území těchto povodí. Vlastní povodí Vltavy je v horní části ovlivněno provozem soustavy přehrad Lipno I a Lipno II a provozem přehrady Římov na Malši. Ve středí části toku Vltavy je vybudována kaskáda pěti přehrad, které mohou do určité míry ovlivnit přítoky z povodí horní Vltavy, Otavy a Lužnice.

Pro řízení povodňové situace na Vltavě je důležité zdůraznit, že vltavská kaskáda ovlivňuje odtok pouze z části povodí, a to maximálně do hodnoty Q5 až Q10. Rovněž nelze pominout vliv vodních děl (rybníků) na Kocábě a přítocích ve správním území městyse Štěchovice. Tento neovladatelný ochranný vliv se projevuje při povodni do hodnoty maximálně Q1. Při výskytu větších povodní je vliv na zvýšení ochrany předmětného území městyse zanedbatelný.

U Vltavy platí, že z hlediska škod a důležitosti jsou pro území městyse Štěchovice nejdůležitější povodně 2., dále 1. a 3. typu (viz text výše). U Kocáby platí 3., 2., 1. a 4. typ. V hydrologickém režimu dolních toků Vltavy, Berounky a Sázavy včetně jejich přítoků byly zejména v posledních desetiletích zaznamenány letní povodně z regionálních dešťů trvajících řádově desítky hodin a letní povodně na menších přítocích z místních dešťů » velké intenzity, které se promítají i v nížinných úsecích.

Nejvýznamnější letní povodně z regionálních dešťů se v městysi objevily v červenci 1954, červenci 1981, srpnu 2002 a červnu 2013. Nejvýznamnější letní povodně z místních dešťů se v městysi objevily v červenci 1981 a v červnu 1996.

Tání sněhu s deštěm je zimní obdobou povodní z regionálních dešťů, kterými je také doprovázeno. Intenzita deště bývá zpravidla menší než v létě, avšak v kombinaci s dalšími faktory, jako jsou teplý vítr a promrzlá půda bývají následky obdobné. Tyto povodně bývají často zpočátku doprovázeny ledochody. Povodně, které vznikly jako následek tání sněhu s výskytem dešťových srážek se vyskytly podstatně méně, s větší pravděpodobností je lze očekávat na Kocábě, i když ani na Vltavě nejsou vyloučeny. Nejvýznamnější zimní povodně se v městysi objevily v březnu 1940prosinci 1993, lednu 2003, březnu 2005 a zejména v březnu a dubnu 2006.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území městyse Štěchovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu městyse. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Povodně v letech 1915, 1940, 1981 a 2002
Od roku 1846 byl městys Štěchovice povodněmi vážně zatopen šestkrát. Kvůli povodni v říjnu 1915 muselo být odloženo vysvěcení místního kostela sv. Jana Nepomuckého. Povodeň dne 15. března 1940 zničila mimo jiné i kroniku a pamětní knihu místních hasičů. Tehdy zůstali místní hasiči v pohotovosti po šest týdnů, kdy trvaly veškeré záchranné práce a práce vedoucí k obnovení chodu městyse. Tyto povodně jsou považovány za nejničivější v dějinách městyse. Povodně v srpnu 2002 způsobily v městysi škody za téměř 1 mld. korun. Zasažena byla například klubovna spolku Vltavan Štěchovice, celá hasičská zbrojnice, až po střechu byla zatopena mateřská škola. V červenci 1981 zasáhla Štěchovice po dlouhotrvajícím dešti další povodeň. Rozvodnila se především řeka Kocába, nicméně naštěstí nedošlo ke ztrátám na životech ani k velkým škodám. (zdroj: Publikace Štěchovice v čase z roku 2015 od K. Cabalové)