Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Topolany byla nejvíce zasažena povodněmi v roce 1987, kdy vlivem přívalových povodní došlo k zaplavení celé obce vodou z polí jihozápadně od obce. V roce 1992 se situace opakovala. Na území obce Topolany má stanovené záplavové území řeka Haná na ř. km 28,141 - 30,283. Na území obce hrozí ohrožení nemovitostí a vybřežení toku do intravilánu při průtoku Q100 a Q20. Průtok Q5 koryto toku provede bez většího vybřežení. Při intenzivních lokálních srážkách by už neměla být část obce ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Topolany, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Obec Topolany byla v minulosti několikrát postižena povodněmi způsobenými především přívalovými srážkami, a to konkrétně v letech 1987, 1992, 2005, 2007 a naposledy v roce 2020V červenci 1987 došlo k přívalu vod z polí jihozápadně od obce. Voda a bahno zaplavily celou obec. V r. 1992 se obdobná situace opakovala v květnu, červnu i červenci, ne sice v takovém rozsahu, ale voda vnikla i do studní.
Během další povodně v roce 2005 byly zatopeny sklepy tří nemovitostí a celá řada zahrad. Hladina vodního toku Haná vystoupala do výše cca 25 cm od nosné konstrukce tamějšího mostu. Při povodni v červnu 2007 byl vyhlášen I. stupeň povodňové aktivity
Poslední povodeň zasáhla obec 13. června 2020, kdy cca v 16:00 hod. došlo vlivem silných přívalových srážek k rozlivu vodního toku Haná a ke splachu vody a bahna z přilehlých polí a svahů. Povodeň způsobila vyplavení sklepů, zahrad a suterénu několika rodinných domů (např. č. p. 38). Zatopena vodou a blátem byla rovněž hlavní komunikace pod dálničním mostem. Ve 20:00 hod. byla volána tísňová linka HZS ČR. Zásahová jednotka odklízela bahno z komunikace, aby byla opět bezpečně průjezdná. Úplnému zatopení obce zabránil suchý poldr, který zadržel převážnou část přívalové vody z polí. Povodeň způsobila významné škody na soukromém majetku obyvatel. Níže jsou uvedeny fotografie z této ničivé povodně.