Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
V nedávné historii bylo území obce Vrdy hned několikrát zasaženo povodněmi, a to v letech 1997, 2001 a 2006, kdy došlo ke zvýšení hladiny vodního toku Doubrava a jejich přítoků. Za obcí Žleby, v lokalitě zvané "V koutech",  došlo k masivnímu rozlivu do údolní nivy. Nejvíce zasažené části obce Vrdy byly ulice Lázně, Pod Vinicí, Koupaliště, Sportovní a Smetanovo náměstí. V části obce Vrdy - Zbyslav došlo k ohrožení objektů na ulici Jiráskova, J. Wolkra, Mlýnská a Havlíčkova. Rozsáhlá průmyslová čtvrť taktéž spadá do záplavového území. »
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území obce Vrdy jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Území obce Vrdy bylo nejvíce zasaženo povodněmi v letech 1997, 2001 a 2006. Příčinou povodní byly většinou i několik dní trvající deště, díky nimž docházelo k saturaci povodí a rapidnímu zvýšení hladiny vodního toku Doubrava a jeho přítoků. 
Povodně v červenci roku 1997 započaly vydatnými dešti, které měly za následek zvýšení průtoků na Doubravě. Přítok do vodní nádrže Pařížov činil zhruba 60 m3/s, odtok až 27 m3/s místo standardních necelých 2 m3/s. Třetí stupeň povodňové aktivity (III. SPA) byl  vyhlášen 7. 7. 1997. Touto stoletou vodou byla zatopena část obce Vrdy - ulice Lázně, a dále části obce Dolní Bučice a Zbyslav. 
V červnu roku 2001 kulminovala povodeň hned dvakrát. Druhá kulminace proběhla mezi 20. až 26. 6. 2001 a byla srovnatelná s povodní v roce 1997. 
Další povodně, kdy byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity (III. SPA), byly v roce 2006 a 2010. Taktéž došlo k zatopení intravilánu obce.