Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Město Frýdlant nad Ostravicí bylo výrazněji zasaženo povodněmi v letech 1997, 2007 a 2010. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území města Frýdlant nad Ostravicí, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Povodeň v roce 1997 
V důsledku přívalových dešťů v červenci 1997 došlo k vybřežení vodního toku Bahno a zatopení sklepů a garáží rodinných domů v blízkosti potoka a podchodu či podjezdu. Na řece Ostravici byl vyhlášen III. SPA a došlo i k evakuaci obyvatel. 

Povodeň v roce 2010
V roce 2010 nastala 16. května povodeň způsobená vydatnými srážkami v předchozích dnech. V důsledku déletrvajících srážek došlo ke zvýšení hladiny vodních toků na území města a v okolí. Na vodních tocích Bahno a Hutný potok došlo k dosažení III. stupně povodňové aktivity, na ostatních tocích neprobíhalo měření vodního stavu ani průtoku. 
Na území města Frýdlant nad Ostravicí došlo k vybřežení vodního toku Bahno a zaplavení přilehlých luk a přilehlých průmyslových objektů, dále k vylití Uhliského potoka a zaplavení rodinných domů a okolních pozemků. Dále došlo k vylití Hutného potoka a náhonu Tichá voda a tak k zaplavení rodinných domků s okolními pozemky. Vybřežil také Bystrý potok v jehož důsledku byly podemlety 3 chaty v k.ú. Lubno. Došlo také k zaplavení sklepních prostor chat a RD v m.č. Nová Dědina a k nátrži na pravém břehu VT Sibudov a poškození komunikace.