Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Hlubočky lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi je obec Hlubočky ohrožena zejména v období jarního tání (únor - březen), především pokud je tání kombinováno se srážkami, a při letních, několik dní trvajících intenzivních deštích. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Hlubočky, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 Historické povodně

V minulosti byla obec zasažena několikrát povodní, mj. v letech 1789, 1914, 1997, 2005 a 2006.
Povodeň 10. června 1914 byla jednou z největších povodní, kterou obec Hlubočky postihla. Výše hladiny toku dosahovala několik metrů (viz značka z povodně pod železniční tratí U Nováčků).

Povodně v roce 1997 byly jedny z dalších, které se v obci Hlubočky opakovaly. Únorová povodeň byla způsobena táním sněhu, ledovými jevy a následným deštěm, který způsobil záplavovou vlnu. Byl vyhlášen stav ohrožení. Došlo k zaplavení níže položených zahrad – v Mariánském Údolí a nad Závodem Morava a domu č. p. 94. Další červencová povodeň byla způsobena silnými přívalovými srážkami, které způsobily vybřežení vodního toku Bystřice. Škody na majetku byly vyčísleny celkem na 16,6 mil. Kč.

V roce 2004 postihla obec Hlubočky povodeň opakovaně, a to vlivem ledových jevů. 14. ledna došlo k uvolnění ledů na Hrubé Vodě v blízkosti nebezpečného místa 1 (NM1). 5. února došlo k přetečení náhonu na malé vodní elektrárně. 17. března došlo k lokální záplavě lyžařského areálu a penzionu. 26. prosince došlo k nahromadění ledu nad splavem v Mariánském údolí nad bodem NM8.

V roce 2005 opět došlo k opakování povodní a to 16. března, kdy došlo k povodni vlivem spadlého stromu v korytě Hrubá Voda u domova důchodců. Dále pak 19 března, kdy místní část Hlubočky – Duka postihla lokální záplava způsobená vodotečí z lesa u NM6 a voda z polí zaplavila obecní úřad.

Zatím poslední povodeň, která postihla obce Hlubočky je z letošního orku (2020). Kdy vlivem přívalových dešťů došlo k vybřežení vodního toku Bystřice. Bylo zatopeno několik zahrad a chatařských objektů.