Hydrologické údaje

ZÁKLADNÍ HYDROLOGICKÉ ÚDAJE

Přehled vodních toků a jejich správců na území obce Hořepník a v jejím okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní toky".

Trnava nazývaná též Trnávka je levostranný a celkově největší přítok řeky Želivky. Řeka protéká východní částí okresu Tábor v Jihočeském kraji a okresem Pelhřimov v Kraji Vysočina. Délka Trnavy činí 56,3 km. Plocha povodí měří 340,3 km². Řeka pramení jihovýchodně od osady Blanička, pod vrchem Batkovy (721 m n. m.) v nadmořské výšce 672 m, asi 8 km jižně od Mladé Vožice. Její tok směřuje nejprve k východu k obci Vodice jako Vodický potok. Pod rybníkem Valcha se otáčí k severu a je nazývána již Trnavou. Zleva posilují tok potoky Novomlýnský potok, Barborka a Vočadlo. Pod obcí Těchobuz se obrací opět na východ a tento směr si udržuje až ke svému ústí. U Hořepníka přijímá Trnava zprava svůj největší přítok Kejtovský potok, který je dlouhý 22,1 km. Asi 7 km před ústím do Želivky vzdouvá její vody vodní nádrž Trnávka. Do Želivky se Trnava vlévá na jejím 52,0 říčním kilometru v obci Želiv, v nadmořské výšce 393,5 m.

Trnava se řadí mezi toky sněhovo-dešťového typu, přičemž hlavním zdrojem vodnosti řeky je voda z tajícího sněhu spolu s vydatnými dešťovými srážkami. Průměrný roční úhrn srážek v povodí je 685 mm. Hlavními činiteli, utvářejícími odtokové poměry jsou vedle srážek také geomorfologie území, geologická skladba a půdní kryt.
V podstatě v celé své délce prochází Trnava údolím o šířce 100–200 m se strmými většinou zalesněnými svahy. Údolí je zemědělsky obhospodařováno jako trvalý travní porost. Na území obce Hořepník byla v roce 2003 provedena úprava koryta vodního toku a byl vybudován ochranný val u oblasti Palestina.

 

toky

Vodní toky na území obce Hořepník

 

Základní hydrologické charakteristiky vodního toku Trnava

Místo profiluř. kmQa [m3/s]N-leté průtoky [m3/s]
151050100
Hlásný profil kat. B Hořepník B (Trnava) 20 1,6 20,9 44,3 55,6 88,3 104

 

Základní údaje o vodních nádržích na území obce Hořepník

Přehled vodních nádrží na území obce Hořepník naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní díla".

Na území obce Hořepník se nachází celkem 7 vodních nádrží. Ve dvou případech se jedná o usazovací nádrže.