Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Malešovice byla nejvýrazněji postižena povodněmi v roce 2006. Nejvyšší ohrožení pro obec představuje řeka Jihlava, jejíž záplavové území se rozprostírá až k okraji intravilánu. Obec může být ohrožena i tokem Potůček, ramenem řeky Jihlavy. Přívalové povodně se v obci nevyskytují. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Malešovice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Povodňová aktivita ve dnech 28. 03. - 04. 04. 2006
Popis průběhu povodně v obci Malešovice uvádí níže uvedená zpráva o povodni.

"Zpráva o průběhu povodní a realizovaná opatření v rámci obce Malešovice, jaro 2006" (upravená):

Povodňová komise (dále jen PK) obce Malešovice v zastoupení jejího předsedy byla aktivována dne 27. 03. 2006 v pondělí v 16:00 hodin. Dne 27. 03. 2006 byla přijata zpráva v 19:00 hodin od správce řeky Jihlavy p. Rouse Pavla o uvolnění a chodu ledů z řeky Oslavy. Členové PK obce Malešovice byli o situaci seznámeni a byl vyhlášen stav bdělosti (1. SPA) na sledování chodu ledů. Chod ledů proběhl v k. ú. obce na řece Jihlavě v nočních hodinách bez problémů a tvoření bariér.
Dne 28. 03. 2006 (úterý) bylo v 8:00 hlášeno, že hladina stoupá. Průtok byl cca 90 m3/s
. v 16:00 byl průtok již 115 m3/s, začal rozliv na levý břeh v k. ú. Medlov.
Dne 29. 03. 2006 (středa) byl v 9:00 hlášen průtok cca 140 m3/s a rozliv na levý i pravý břeh směr Odrovice - Cvrčovice. Tendence hladiny byla stále stoupající. V 8:30 byl Městským úřadem Pohořelice vyhlášen III. stupeň pohotovosti. V 10:30 byly uvedeny do pohotovosti mechanizace firmy Dubský Petr, Malešovice, bagr a vozy Tatra. V 9:30 byla přijata zpráva od správce Pavla Rouse, že hladina bude nadále stoupat.
Dne 30. 03. 2006 (čtvrtek) vznikl rozliv směrem k obci Malešovice z prokopané již v minulosti hráze u mlýna v Medlově. Ze strany obce Malešovice byl pokus o zasypání, avšak nevůle občana Němce z chaty u mlýna. Od tohoto dne v odpoledních hodinách počátek nátoku do povodí Potůček, který s přehledem vody odváděl.
Dne 31. 03. 2006 (pátek) v podvečerních hodinách přišla výzva starosty obce Kupařovice Hamaly Milana o součinnost na zajištění průsaku hráze pod obcí Kupařovice na k. ú. obce Malešovice. Bylo provedeno položení fólie se zatížením cca 500 ks pytlů s pískem na patu hráze. Hladina stále stoupala, průtok byl cca 210 m3/s.
Dne 01. 04. 2006 (sobota) byl v 8:00 hlášen průtok cca 230 m3/s, průsak za patou hráze pod Kupařovicemi byl stále větší. Po dohodě se správcem povodí panem Rousem a technikem z Povodí Moravy, s.p., rozhodnuto o okamžitém zatížení paty hráze v úseku cca 200 m. Byla nasazena mechanizace - 1 bagr + 3 tatry - Dubští, 1 buldozer + 2 tatry z pískovny Bratčice. Do večerních hodin probíhal návoz zeminy ze skládky na hřišti cca 70 tater.
Dne 02. 04. 2006 (neděle) - 8:00, pokračoval návoz zeminy, celkem cca 100 tater, tedy 700 m3 zeminy. Ve 12:00 kulminovala hladina, ve večerních hodinách hladina mírně poklesla cca 5 cm. 8:00 - zajištěno cca 500 m po proudu od prováděných opatření - splavování vnitřní stěny ochranné hráze v délce 10 m v hloubce 1/3 hráze. Do večerních hodin byla nátrž hráze prodloužena na cca 30 m délky. Jelikož hladina mírně klesala a k nátrži nebylo možné se dostat mechanizací, bylo rozhodnuto s opravou počkat do opadnutí hladiny řeky, proschnutí terénu a rozhodnutí správce Povodí Moravy, s.p., o způsobu oprav a přijetí opatření pro daný úsek ochranné hráze.

Dne 03. 04. 2006 (pondělí) byl v 8:00 zaznamenán pokles hladiny o cca 20 cm, nátrž hráze byla v setrvalém stavu od večera předchozího dne. Zatížení paty hráze odolalo náporu, hráz vydržela. Jednalo se o úsek, kde hráz byla protržena v roce 1947 a voda se dostala do zastavěné části obce až ke kostelu v obci Malešovice.
Dne 04. 04. 2006 (úterý) byl zaznamenán pokles hladiny o cca 50 cm s tendencí dalšího poklesu. Byl zrušen stav pohotovosti povodňové komise obce Malešovice.