Přirozená povodeň ovlivněná mimořádnými příčinami

Přirozená povodeň ovlivněná mimořádnými příčinami může být způsobena jevy:

  • sesuvem půdy
  • ucpáním průtočných profilů propustků a mostů »
  • nahromaděním naplavenin v kritických místech
  • ledovými jevy
  • jinými jevy
Povodňovou situaci mohou při svém ucpání výrazně ovlivnit všechny mostky a propustky na vodních tocích na území města. V minulosti ztížily ucpané hrubé česle povodňovou situaci na bezejmenném vodním toku s IDVT 10194554 při přívalové srážce. Následně došlo k povrchovému toku po silnici II. třídy II/399 do intravilánu města Náměšť nad Oslavou a k zaplavení několika nemovitostí. Více viz a Přirozená povodeň - Historické povodně.
Dle seznamu toků s častými ledovými jevy, zveřejněného Českým hydrometeorologickým ústavem, patří vodní tok Oslava mezi kritické. Místo častých ledových obtíží je stanoveno v ř. km 30,85 - 39,84 (území obce Naloučany/Ocmanice a města Náměšť nad Oslavou). Je nutné, zejména v období tání, věnovat zvýšenou pozornost všem mostům a lávkám přes koryta vodních toků. Voda vlivem chodu ledů a tvorby ledových bariér může vybřežovat i při malých průtocích. Nebezpečné ledové jevy se ale mohou vyskytnout na všech jezových zdržích, nekapacitních mostních profilech, mostech se středními pilíři a lávkách. Mezi kritická místa na území města Náměšť nad Oslavou patří jez v severní části území, barokní most (zachytávání ledových ker o pilíře mostu) v intravilánu města a oblast v okolí hlásného profilu kategorie C - Náměšť nad Oslavou (Oslavou), kde je velmi úzký profil vodního toku Oslava.

Místa omezující odtokové poměry a místa vzniku ledových jevů v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.