Historické povodně

Povodeň dne 7. 8. 2010

V roce 2010 byla povodeň ve SO ORP Varnsdorf způsobena vytrvalými intenzivními dešti, které trvaly od 6. 8. a pokračovaly až do soboty 7. 8. Za 24 hodin došlo ke srážkovému úhrnu cca 120 mm. Jednalo se o nejničivější povodeň, která postihla SO ORP Varnsdorf v novém miléniu. Došlo k postupnému naplnění přirozených retencí v krajině a k rychlému nasycení povodí řeky Mandavy. Během dne pak prudce stoupaly hladiny jak na Mandavě, tak na vodních tocích ve SO ORP Varnsdorf. Průtoky dosáhly třiceti až čtyřicetiletých maxim. Hlavní charakteristikou této povodně byla rychlost, s jakou se stav zhoršoval, povodňové orgány tak měly málo času na sběr a hodnocení informací a často nestíhaly včas reagovat. Následkem povodně bylo ve SO ORP Varnsdorf vyhlášen stav nebezpečí.
Vodní tok Mandava překročil III. SPA a dosáhl hladiny 241 cm (Q = 64,6 m3). Situace v obcích ve SO ORP Varnsdorf byly horší než ve Varnsdorfu. Nejvíce postiženo bylo města Chřibská a obce Horní a Dolní Podluží. Díky své poloze naopak nejméně obce Jiřetín pod Jedlovou a Rybniště. Podél vodních toků Chřibská Kamenice a Lužnička docházelo k zatopení obytných domů a ke značným škodám. V obci Rybniště došlo k rozvodnění vodního toku Matyáska a k vylití vody do zahrad a do sklepů několika domů. V území Města Chřibská se rozlily místní vodoteče v části obce Krásné Pole. V části obce Horní i Dolní Chřibská byla prováděna záchrana a evakuace osob, odstraňování spláví u mostků. Dále musela být odčerpávána voda ze zatopených sklepů, pročišťována kanalizace a odstraňovány naplaveniny. Povodňová voda poničila komunikace i některé domy.
V obci Dolní Podluží došlo k vybřežení vodního toku Lužnička. Voda se rozlila do zahrad, pronikla i do domů, zaplaveno bylo i dětské hřiště. Komunikace byly zaplaveny vodou a staly se neprůjezdnými. Následkem toho byla uzavřena komunikace II. třídy II/264.


Stručné shrnutí záchranných a likvidačních prací prováděné JPO na území SO ORP Varnsdorf:

  • 7. 8. 2010 - Evakuace dvanácti osob (10 ve městě Varnsdorf a 2 ve městě Chřibská). Stavění provizorních hrází z pytlů s pískem. Čištění jezů, mostů, mostků od naplavenin. Čerpání vody a monitorování stavu.
  • 8. 8. 2010 - Čerpání vody ze zatopených objektů. Odstraňování nebezpečných a spadlých stromů. Sběr dat.
  • 9. 8. 2010 - Odčerpávání vody z objektů, kde to doposud nebylo možné z důvodu vysoké hladiny vodních toků.
  • 10. 8. 2010 - Odstraňování následků povodní na území jednotlivých obcí už pouze pomocí místních jednotek.

Varnsdorf_povoden_2010Záznam z hlásného profilu kategorie B - Varnsdorf (Mandava) 7. a 8. 8. 2010

 

Povodeň 14. - 15. 1. 2011

V lednu roku 2011 byla povodeň způsobena kombinací srážkového úhrnu a oblevy. Velké množství sněhu z prosince roku 2010 začalo pomalu odtávat, po týdnu oblevy došlo k intenzivním srážkám, které nemohly infiltrovat do půdy a docházelo k velkému povrchovému odtoku. Zrychlený povrchový odtok zaplnil koryta vodních toků a způsobil jejich vybřežení. Na vodním toku Mandava, Chřibské Kamenici a Lužničce byl dosažen III. SPA. Pouze ve městě Varnsdorf bylo způsobeno několik komplikací spojených s povodněmi v ulicích: Závoznická, Karlova, U Nemocnice a Kubelíkova. K výraznějším škodám v průběhu povodně nedošlo až na poškození koryt vodního toku Mandava a jejích přítoků.
Zaznam_povoden_Varnsdorf_2011

Záznam z hlásného profilu kategorie B - Varnsdorf (Mandava) 15. a 16. 1. 2011

 

Povodeň 20. - 21. 7. 2011

V roce 2011 byla povodeň znovu způsobena dlouhotrvajícími dešti, ale ne již takového rozsahu jako v roce 2010. Během 6 hodin došlo ke srážkovému úhrnu 20-50 mm. Vodní tok Mandava překročil III. SPA a dosáhl hladiny 119 cm (19,3 m3).  K výraznějším škodám v průběhu povodně nedošlo.

 

Povodeň 19. - 25. 2. 2012

Mezi 19. a 25. únorem několikadenní silné mrazy způsobily vytvoření vrstvy ledu na vodním toku Mandava o síle 30-40 cm. V důsledku následného oteplení došlo k rozlámání ledu a na několika místech k ucpání koryta vodního toku Mandavy. Následkem ucpání koryta bylo dosaženo III. SPA. Se zvyšující se hladinou byl ohrožen především azylový dům a další domy na ulicích Potoční a Duchcovská. Na rozlámání ledových ker v okolí jezu byl nasazen mechanizační prostředek EUROMACH. Situace se v pozdějších večerních hodinách zklidnila a nedošlo k větším škodám na majetku a ohrožení obyvatel. Největší škody byly způsobeny na korytě vodního toku Mandava, mostcích a okolních plochách.

Varnsdorf_povoden_2012

Záznam z hlásného profilu kategorie B - Varnsdorf (Mandava) 24. a 25. 2. 2012

 

Povodeň 30. 5. - 3. 6. 2013

V roce 2013 byla povodeň opětovně způsobena dlouhotrvajícími dešti. První vzestup hladin vodních toků v SO ORP Varnsdorf byl zaznamenán 28. 5. 2013. Než stačila hladina klesnout na původní hodnoty, byla zvýšena dalším deštěm, 30. a 31. 5. Další pokles byl opět přerušen vzestupem hladin v sobotu 1. 6. V neděli 2. 6. hladina opět vzrostla a bylo nutné zahájit preventivní zabezpečovací práce na vodním toku Mandava. V pondělí 3. 6. se povodeň vrátila, srážky byly již menší, ale nasycené povodí stále hrozilo nebezpečným vývojem. Během úterý 4. 6. voda postupně klesala. Na vodním toku Lužnička došlo k dosažení III. SPA v obci Horní Podluží i Dolní Podluží. V obci Dolní Podluží došlo k odstavení ČOV Dolní Podluží 1, Dolní Podluží 2 a Dolní Podluží 3 z důvodu vysokých přítoků a zaplavení vstupních šachet. K žádným výrazným škodám na majetku jak obcí, tak obyvatel ve SO ORP Varnsdorf nedošlo.

 

Povodeň ze dne 31. 3. 2015

Dopoledne nastalo intenzivní sněžení, při kterém napadlo až několik cm těžkého mokrého sněhu, během dne přešly srážky v dešťové a současně se oteplilo na cca 8 °C. Prudký déšť a současná obleva způsobily nasycení povodí a následně zvýšení hladin vodních toků. Při překročení úrovně II. SPA na vodním toku Mandava již nepršelo a krátkodobá předpověď neočekávala další vydatný déšť, předpovědní model vývoje hladin z ČHMÚ předpokládal rychlou kulminaci a opadávání vody. Z tohoto důvodu nebyla svolána povodňová komise. V korytě Mandavy probíhaly na několika místech rekonstrukce pobřežních zdí, při zvýšení hladiny Mandavy došlo ke stržení šalování a opěrných konstrukcí. V ostatních obcích ve SO ORP Varnsdorf nedošlo k vývoji povodňové situace.