Charakteristika zájmového území

Sloupno je obec nacházející se v Královéhradeckém kraji, patřící pod SO ORP Nový Bydžov. Obcí prochází zhruba od severu k jihu Mlýnská Cidlina. V obci žije zhruba 500 obyvatel. Mezi významné památky patří barokní zámek.

Geomorfologické členění:  
Systém: Hercynský  
Provincie:
Česká vysočina   
Subrovincie:
Česká Tabule  
Oblast:
Východočeská tabule         
Celek:
Východolabská tabule         
Podcelek:
Cidlinská tabule

Východolabská tabule je sz. částí Východočeské tabule. Celková rozloha činí 1 689 km2. Střední výška činí 251,5 m. Východolabská tabule má charakter ploché pahorkatiny v povodí Labe a Cidliny. Vyskytují se zde slínovce, jílovce, spongility, pískovce svrchní křídy. Zároveň je zde možné najít pleistocenní říční terasy, údolní nivy Labe a Cidliny. Existují zde také sprašové pokryvy a přesypy navátých písků.

Ve východní části intravilánu protéká Mlýnská Cidlina, která se odděluje severně od obce z vodního toku Cidlina.

Obce zapojené do projektu "Protipovodňová opatření obcí regionu Cidlina"
Obce zapojené do projektu "Protipovodňová opatření obcí regionu Cidlina"

Obec Sloupno je situována u řeky Cidliny, v ř. km 43,0-44,0. Záplavové území dosahuje na pravém břehu k dolnímu okraji obce Sloupno (po Bydžovský náhon), na levém břehu zaplavuje přiléhající luční pozemky. Zvýšení hladiny ve vodoteči představuje potenciální nebezpeční pro přilehlou zástavbu v části obce Chaloupky a U mlýna. V případě výpadků extrémních srážek nebo rychlého odtání sněhové pokrývky může dojít v kombinaci s omezením průtočnosti vtoku do místního odvodňovacího systému (výrazný odtok splavenin a spláví) k rozlivu vody po místních komunikacích a následně lokálnímu ohrožení zástavby (Adonix spol. s.r.o., 2005).

Charakteristika toku: nad profilem železničního mostu je patrné vzdutí hladiny od nedalekého pevného jezu. V jeho vzdutí se nachází bifurkace koryta – z hlavního toku se zde odděluje Skřivanský náhod. Pod jezem získává koryto Cidliny charakter, který se prakticky nemění až k Novému Bydžovu. Tvar koryta dostává složený lichoběžníkový profil, jednostranná berma se nachází na levém břehu. Travní porost na bermě je udržován. Inundační pozemky jsou využívány převážně jako louky, pouze místy jsou přerušovány lesíky. V místě bezprostředním nad dalším pevným jezem je do koryta zpětně zaústěn Skřivanský náhon a zároveň odbočuje náhon Bydžovský (Mlýnská Cidlina). Kromě těchto hlavních vodotečí jsou vedeny v rozlehlých inundacích další podružné kanály. (Adonix spol. s.r.o., 2005).