Hydrologické údaje

Základní údaje o vodních tocích na území obce Smidary

Přehled vodních toků a jejich správců na území obce Smidary a v jejím okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní toky".

Cidlina je pravostranný přítok Labe, pramení na západních svazích vrchu Tábor v nadmořské výšce 678 m poblíž Lomnice na Popelkou. Délka vodního toku je 87,3 km a velikost povodí je 1167 m2. Největším přítokem je řeka Bystřice a druhým největším je řeka Javorka. Průměrný roční průtok je v hlásném profilu v Novém Bydžově 2,74 m3s-1. Cidlina se vlévá do Labe u Libice nad Cidlinou v nadmořské výšce 187 m. Na řece je velké množství náhonů a zejména rybníků, které hojně využívají rybáři, z nichž největším z nich je Žehuňský rybník.

Javorka je druhým největším přítokem Cidliny, její délka je 39,05 km a celková plocha povodí 208 km2. Vodní tok pramení v nadmořské výšce 450 m u města Pecka a vtéká do Cidliny v obci Skřivany. Největšími přítoky jsou Lhotský potok, Lukavecký potok nebo Zlatnice. V hlásném profilu Lázně Bělohrad má průměrný průtok 0,38 m3s-1.

Inundace Cidliny v úseku mezi Chotělicemi a Smidary je široká v průměru 500 m. Chotělický náhon je veden na pravé straně údolí a zpět do Cidliny, je zaústěn těsně nad horním silničním mostem v ř. km 48,2. Dále ve směru toku se inundace výrazně rozšiřuje až na 1000 m. Koryto je upraveno a není vedeno v místě nejnižší nivelety terénu. Především úroveň levé inundace vzhledem k břehové hraně postupně poklesává. Tento rozdíl směrem k Chotělicím vzrůstá až na 2 m. Bezprostředně nad touto obcí je koryto Cidliny vedeno již na pravé úbočnici až k stavidlovému jezu, v jehož vzdutí je odebírána část průtoku do Chotělického náhonu.

V úseku mezi jezem a silničním mostem dochází v konvexním oblouku k výrazném zanášení. V zájmovém území obce Smidary protékají dva významné vodní toky, a to Cidlina a Javorka, která tvoří levostranný přítok Cidliny a soutok obou řek je jižně od obce Smidary, těsně na křížením řeky Cidliny se železniční tratí Chlumec na Cidlinou - Ostroměř. Za soutokem je Cidlina vedena opět po levé úbočnici až k stavidlovému jezu ve Smidarech, přičemž levý břeh je ohrázován. Úroveň levé inundace je opět nižší než levá břehová hrana. Dodnes jsou na ní patrné zbytky meandrů původních ramen Cidliny. Kromě hlavních mostů přes koryto Cidliny a Mlýnského náhonu jsou v levé části umístěny další dva inundační mosty.

V devadesátých letech byla Cidlina upravena od jezu v Novém Bydžově až po soutok s Javorkou. Javorka byla upravena od soutoku s Cidlinou až po křížení se silnicí Smidary – Loučná Hora. Úprava řek byla provedena na průtok Q1. Vlastní průtočný profil koryta tvoří složené lichoběžníkové koryto.

Přímo v obci Smidary je situován jezový objekt, který rozděluje průtoky Cidliny, jeden do vlastního koryta Cidliny, jeden do Mlýnského náhonu, který protéká zájmovým územím ve směru sever – jih, rovnoběžně se silnicí Smidary – Skřivany. Kapacita Mlýnského náhonu je značně proměnlivá a v některých úsecích se dá předpokládat (vzhledem k tvorbě nánosů) značné omezení. Proto i při včasné manipulaci na jezu ve Smidarech dochází velmi často k vybřežení vyšších průtoků především z Mlýnského náhonu.

Základní hydrologické charakteristiky Cidliny a Javorky

Místo profiluř. km Q[m3/s]N-leté průtoky [m3/s]
151050100
Hlásný profil kat. A Nový Bydžov, Cidlina 41,90 2,74 26,6 58 74,5 119 141
Hlásný profil kat. B Jičín, Cidlina 76,05 0,33 5,24 13,2 17,8 30,9 37,8
Hlásný profil kat. B Lázně Bělohrad, Javorka 28,60 0,38 4,96 12 16 27,1 32,9

Vodní toky na území obce Smidary

Základní údaje o vodních dílech na území obce Smidary

Přehled vodních děl na území obce Smidary naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní díla".
Na území obce Smidary se nacházejí celkem 3 vodní nádrže a 2 jezy. Největší vodní nádrží je Medříč, která se nachází po pravém břehu Mlýnské Javorky před soutokem s Cidlinou, jehož rozloha je necelých 9 ha. Dalším dílem je vodní nádrž Triola (Šeferák), které bylo vybudováno na zpomalení odtoku povrchových vod z povodí Javorky a kvůli extenzivnímu chovu ryb. Nádrž je zemní a částečně ohrázovaná a zcela vypustitelná. Do nádrže je napouštěna pouze přebytečná voda přepadající přes pevné jezové těleso, které je součástí odběrného objektu úpravny vody.

Vodní dílo Chotělice na Cidlině je stavidlový jez IV. kategorie, které slouží jako vzdouvací objekt pro rozdělení průtoků Cidliny a Mlýnské Cidliny a stabilizaci spádových poměrů. Manipulace se stavidly je ruční a to z manipulační lávky umístěné po vodě. Jez na Cidlině byl postaven cca v roce 1870 pro využití mlýna p. Knajfla na Mlýnské Cidlině v Chotělicích. Mlýn není od roku 1949 v provozu. V březnu roku 1990 byl pro zlepšení odtokových poměrů vybudován levém břehu Cidliny nehrazený bezpečnostní přeliv.

Odlehčovací stavidlo Smidarského náhonu je jez IV. kategorie, který zajišťuje ve Smidarském náhonu vlivem přítoku Řečice převedení zvýšeného průtoku  do Cidliny. Objekt tvoří pohyblivé stavidlo a dvou polích a manipulace se provádí ručně.