Analýza časových možností

Pro vodní toky na území obce Smržice jsou k dispozici orientační postupové doby povodňových průtoků. Ty jsou stanoveny na základě předchozích zkušeností. Rychlost postupu povodňových průtoků ovlivňuje mimo jiné stav vegetace, splaveniny, ledové jevy, šířka inundace, spádové stupně apod.

Orientační postupová doba modelové povodňové vlny na Českém potoce pro Q100, Q20 i pro menší průtoky je stanovena na 6 hodin mezi nástupem povodně v obci Čechy pod Kosířem a časem, než dorazí do obce Smržice.

Orientační postupová doba na Romži je stanovena v úseku mezi Zdětínem u Prostějova (silniční most u železniční zastávky), lávkou nad odbočením Mlýnské strouhy v obci Bílovice-Lutotín a silničním mostem ve Smržicích u areálu zahradnictví.

Morfologie terénu spolu s četností a vydatností dešťových srážek má za následek specifický průběh pořadí jednotlivých stupňů povodňové aktivity. Zatímco na limit I. SPA stoupá hladina ve vodotečích celkem běžně, II. SPA bývá dosažen jen několikrát v roce. Odhad tendence vývoje další povodňové situace okolo hranice II. SPA, vycházející mimo jiné ze skutečného stavu nasycení půdy a nepříznivé předpovědi (vydatné srážky na více následujících dnů) je nejdůležitějším předpokladem pro včasné vyhlášení III. SPA. Včasné znamená dříve, než hladina směrodatné hodnoty skutečně dosáhne. Z tohoto důvodu je doslova životně důležitá předpovědní služba zajišťovaná ČHMÚ ve spolupráci s vodohospodářským dispečinkem Povodí Moravy, s.p.

Orientační postupové doby povodňových průtoků