Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
V nedávné historii byla obec Stará Ves zasažena povodněmi v roce 2009 a 2011. K povodni došlo v důsledku lokálního přívalového deště, který způsobil vybřežení Podolského, Rychtářského a Staroveského potoka. Proud vody napáchal škody především na nezpevněných komunikacích, kde odnesl svrchní štěrkový kryt. Zasaženy byly jak obecní, tak soukromé objekty. 
Poslední velká voda z 7. 6. 2020 byla natolik velká, že zaplavila objekty, u Anenské Huti – velké množství vody z lesa, z kopců a naplnilo to retenční nádrž nad Anenskou Hutí, která (snad poprvé, co si místní pamatují) přetekla a voda z ní protekla několika zahradami, které jsou umístěny poblíž. Budovy AD3 jsou pod úrovní silnice po které stékala voda z vodního náhonu/retenční nádrže a zaplavila domy pod úrovní terénu (sklepy). Zaplaveny byly i budovy poblíž Podolského potoka, od úseku na soutoku Slatinného potoka. Do Podolského potoka se navíc přidala voda i z horského potůčku z druhé strany (viz šipka) a voda tak tekla přes zahradu a vlévala se do Podolského potoka přes komunikaci = vyšší přítok vody oproti normálnímu stavu v Podolském potoce, čímž došlo k zaplavení budov viz AD2. Budovy nejníže položené v okolí Podolského potoka byly ohroženy z důvodu ucpaného mostku přes komunikaci, voda se přelila a tekla i mimo koryto (AD2). Z důvodu velkého přívalu vody, nestíhala voda protékat nízkým mostkem pod komunikací a protekla zahradou blízkého rodinného domu (AD4).  »

Ohrožené části obce Stará Ves při povodni 2020

Ohrožená část obce Stará Ves při povodni 2020

Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Stará Ves, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Povodně v roce 2009 a 2011.
Povodně způsobené lokálními přívalovými dešti, které způsobily vybřežení Podolského, Rychtářského a Staroveského potoka. Voda poškodila především nezpevněné komunikace, obecní a soukromé objekty. 
Povodně v roce 2020
Povodně byly způsobené lokálními přívalovými dešti, které přeplnily retenční nádrž nad Anenskou Hutí a voda z ní protekla několika zahradami. Do Podolského potoka se přidala voda ze Slatinného potoka a z horského potůčku a zaplavila mnoho budov a zahrad. Škody na majetku byly minimální jak na straně občanů, tak i na straně obecního majetku.