Geologická a hydrogeologická charakteristika

Geologie

V tomto krasovém reliéfu je geologie poměrně jednoznačná. Katastr můžeme rozdělit na severozápadní část tvořenou vápenci a jihovýchodní část, která je tvořená jílovitými břidlicemi, prachovci a drobami. V nejsevernější části katastru se rovněž nachází dolomity. Místy jsou horniny překryté sprašemi a sprašovými hlínami (zejména v jihozápadní části) nebo hlinito-kamenitým sedimentem (Česká geologická služba, 2018). Dle registru svahových nestabilit provozovaného Českou geologickou službou se v katastru obce Vilémovice nenachází evidované oblasti s výskytem sesuvů.

 

Geologické poměry v katastru obce Vilémovice (upraveno dle Geologické mapy 1:50 000, Česká geologická služba, 2018)

Hydrogeologie

Podle hydrogeologické rajonizace České republiky leží zadané území v oblastech terciérních a křídových pánevních sedimentů Moravského krasu (rajón 6630) a v oblasti krystalinických hornin kulmu Drahanské vrchoviny, který sem zasahuje z jihovýchodu (rajón 6620). Zejména severozápadní část území je hydrogeologicky prozkoumaná z důvodu výskytu jeskyní. Nejbližší mělký vrt podzemní vody se nachází v pod obcí Šošůvka (486 m n. m.) a je z roku 1991. Další vrty se hojně vyskytují v nivě Svitavy kolem Blanska (ČHMÚ – podzemní vody, 2019).

Podle dat z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy ohledně zranitelnosti podzemních vod spadá zadané území do oblasti středně až silně zranitelné vláhové bilance. Transmisivita kolektoru je středně až slabě zranitelná. Podle charakteru oběhu podzemní vody je převážná část oblasti maximálně zranitelná. Podle charakteru horninového prostředí je tato oblast středně až maximálně zranitelná. Zranitelnost půdy se pohybuje od středně zranitelné až po silně zranitelnou. (VÚMOP, 2018).

Z hlediska hydrologických vlastností půd jsou ve studovaném území zastoupeny všechny hydrologické skupiny půd. Nejčetnější je hydrologická skupina B, tedy půdy se střední rychlostí infiltrace i při úplném nasycení, zahrnující převážně půdy středně hluboké až hluboké, středně až dobře odvodněné, hlinitopísčité až jílovitohlinité. Druhou nejčetnější skupinou je C, kdy se jedná o půdy s nízkou rychlostí infiltrace i při úplném nasycení, zahrnující převážně půdy s málo propustnou vrstvou v půdním profilu a půdy jílovitohlinité až jílovité. Zbylé okrajové skupiny A a D jsou v povodí zastoupeny pouze marginálně, a to zejména v severní části katastru (VÚMOP, 2019).

Hydrologické skupiny půd v katastru obce Vilémovice (upraveno dle BPEJ)