Odtokové poměry

Vodní tok Opava má na území města Hlučín oficiálně stanovené záplavové území (stanoveno pro Q5, Q20, Q100) včetně aktivní zóny ZÚ v úseku ř. km 0,00 - 37,20, které bylo vyhlášené Krajským úřadem Moravskoslezského kraje a nabývá platnosti od 25. 6. 2003 (č. j. ŽPZ/3542/03). »
Kromě území ohroženého vyššími stavy a průtoky vodních toků představují riziko přívalové srážky a také dlouhotrvající deště, kdy je povodí přesycené. Rozvodnění malých toků má při dlouhotrvajících deštích za následek i zvýšení hladiny Jasénky. Potenciálně ohrožené objekty jsou uvedeny v kapitole Charakteristika ohrožených objektů. »

Odtokové poměry dále ovlivňují:

  • ploty a skládky materiálů a předmětů v blízkosti vodních toků, a zejména stávající silniční mosty, lávky a přemostění, jejichž mostní opěry a konstrukce mohou za určitých okolností tvořit překážku při odtoku povodňových vod. Ucpáním mostních a jezových profilů předměty plovoucími po hladině dojde ke vzdutí vody nad mostem či jezem a k výraznému zvětšení rozlivu. Dále lze přepokládat, že by mohlo dojít i k poškození mostů, lávek, případně jezů. Z toho důvodu je nutné sledovat všechny tyto objekty, zejména mostní. Technicky lze snížení škod napomoci včasným odstraňováním tzv. spláví – plovoucích předmětů (stromů, keřů, větví, stavebních prvků a různých odpadů) z rizikových profilů koryt vodních toků, zvláště propustků, lávek a mostů a včasným zpevňováním erozí narušených břehů.
  • větší průmyslové areály a areály zemědělských družstev, sklady nebezpečných látek, čistírny odpadních vod, jezy či malé vodní elektrárny a další, které mohou být ohrožujícími objekty v záplavovém území
  • sesuvy půdy, které hrozí při vyšších průtocích zejména v korytech drobných toků ale i v horských úsecích vodohospodářsky významných toků. Sesuv půdy pak způsobí rychlé zanesení koryta buď v místě sesuvu nebo níže na toku a následné vybřežení vody na okolní pozemky
  • výjimečné situace na toku, např. ledové jevy a vodní díla na tocích
Vodní tok Jasénka je na svém horním toku v městské části Hlučín - Darkovičky v několika úsecích zatrubněn a po celé délce toku se vyskytuje mnoho propustků pod dopravními komunikacemi.  Tato místa je důležité sledovat, aby nedocházelo k jejich ucpání a následnému vybřežení vodního toku. Na vodním toku Opava se nachází jeden nekapacitní silniční most a jez. Ucpáním profilů by mohlo dojít ke vzdutí vody a k výraznému zvětšení rozlivu. »
Místa omezující odtokové poměry na území města Hlučín

Místa omezující odtokové poměry v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.


 Místa omezující odtokové poměry

 


Přívalové povodně

Přívalové povodně jsou charakteristické svým velmi rychlým vývojem. V časovém období desítek minut až několika hodin dochází zejména na malých vodních tocích k prudkému vzestupu hladiny, avšak po její kulminaci většinou dochází k podobně rychlému poklesu. Vzestupu hladin v tocích předchází často plošný odtok vody po svazích nebo jinak suchými údolnicemi. Nebezpečí přívalových povodní spočívá především v jejich rychlém a často nečekaném nástupu, ale také ve velké rychlosti proudu, který s sebou navíc unáší množství pevného materiálu, jako jsou části stromů a větví, ale i části pobořených domů, mostů aj. Škody tedy vznikají nejen zaplavením, ale také dynamickými účinky proudící vody.

Metodou tzv. kritických bodů byla také Výzkumným ústavem vodohospodářským, v.v.i. provedena analýza a vyznačeno území, které může být příčinou lokální přívalové povodně při intenzivních deštích. Tyto body byly stanoveny pro celé území ČR na digitálním modelu reliéfu a land - use v měřítku 1: 500 000.

V zájmovém území města Hlučín se nachází 5 kritických bodů z hlediska přívalové povodně. Při intenzivních lokálních srážkách jsou některé části města ohrožovány splachy z mírně ukloněných polí. Často také dochází ke koncentraci přívalových vod a materiálu na obecních komunikacích a k ucpání propustků. »

 

 Kritické body dle metodiky VÚV, v.v.i.

Ke sledování vývoje přívalových povodní slouží následující odkazy:
Místa ohrožená přívalovou povodní na území města Hlučín

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Ledové jevy

Ledové bariéry za určitých podmínek mohou vznikat v kterémkoli místě vodních toků. Výskyt a průběh ledových jevů kontroluje správce. V manipulačních řádech jednotlivých objektů (jezů) by měla být popsána manipulace v případě výskytu ledových jevů. Při hrozícím nebezpečí vzniku povodně jsou správci toku, případně vodních děl povinni informovat příslušnou povodňovou komisi.

Dle seznamu toků s častými ledovými jevy, zveřejněného Českým hydrometeorologickým ústavem, nepatří toky ve správním území města Hlučín mezi kritické. Přesto je nutné, zejména v období tání, věnovat zvýšenou pozornost všem mostům a lávkám přes koryto vodoteče. Při chodu ledů musí povodňové hlídky sledovat celé toky. Voda vlivem chodu ledů a tvorby ledových bariér může vybřežovat i při malých průtocích.
Místa výskytu ledových jevů na území města Hlučín
 

Místa výskytu ledových jevů v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Vodní díla

Vodní díla (viz také ustanovení § 55 Vodního zákona) jsou stavby budované na toku sloužící k jeho využití. Tyto stavby pak bezprostředně více či méně ovlivňují a upravují přirozený průtok vody v korytech přirozených nebo umělých. Hlavními vodními díly ovlivňujícími odtokové poměry jsou:

  • vodní nádrž - prostor vytvořený vzdouvací stavbou na vodním toku, využitím přírodní nebo umělé prohlubně na zemském povrchu nebo ohrazováním části území, určený k akumulaci vody a k řízení odtoku.
  • jez - vzdouvací zařízení vybudované v korytě toku, které v něm trvale nebo dočasně vzdouvá vodu k různým vodohospodářským účelům.
Na území města Hlučín se nachází Hlučínské jezero, které spadá do IV. kategoorie z hlediska TBD. Další vodní plochy v území svou rozlohou nedosahují ani 1 ha a nemají významný vliv na povodňovou situaci. »

Hlučínské jezero

Rozloha: 131,5 ha
Maximální hloubka: 4 m
Nadmořská výška: 219 m n. m.
Správce: město Hlučín

Hlučínské jezero je jezero vzniklé zatopením bývalé štěrkovny na jihozápadním okraji Hlučína. Původní štěrkovna byla v roce 1990  přebudována na vodní nádrž. Byly zpevněny břehy, odtěženy mělčiny a vybudovány nápustné a výpustné objekty pro regulaci hladiny nádrže. Na severním břehu jezera byla vybudována infrastruktura pro rekreační využití. Do vodní nádrže neústí žádné vodoteče. Nádrž je chráněna hrázemi proti povodním. Nádrž může být řízeně napouštěna z řeky Opavy, která protéká podél jižního břehu, nebo ze štěrkovny Dolní Benešov pomocí betonového potrubí, které je funkční, ale nepoužívá se. Voda z jezera nikam neodtéká a ztráty vody způsobuje vypařování. Voda je dopouštěna nárazově z řeky Opavy v době zvýšeného průtoku.

Seznam významných vodních nádrží ovlivňujících odtokové poměry na území města Hlučín

Vodní nádrže v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Protipovodňová opatření »

Ve správním obvodu města Hlučín se plánuje několik protipovodňových opatření.

Hlučín - Darkovičky - suchý poldr a úprava vodního toku Jasénka

Zatrubnění vodního toku Jasénky v délce cca 300 m zhoršuje odtokové poměry při přívalových srážkách a zvyšuje možnost zaplavení staveb a komunikací v zastavěné části Darkoviček. Plánuje se výstavba nového suchého poldru nad ul. Vřesinskou a úprava zatrubněného toku Jasénky. Poldr bude sloužit k protipovodňové ochraně a bude tvořen přehrazením vodního toku Jasénka sypanou hrází o šířce 3,5 m, délce cca 65 m a max. výšce cca 1,3 m a objemu cca 3600 m3.

Protipovodňová opatření v lokalitě Hlučínského jezera (Součást projektu "Sanace, rekultivace a revitalizace území po těžbě štěrkopísku u Hlučína")

Sdružený výpustný objekt Hlučínského jezera  je v havarijním stavu a kvůli nebezpečí protržení hráze se musí hladina vody udržovat o metr níže. Navržený projekt počítá s výstavbou nového objektu bezpečnostního přelivu, který bude situován v místě stávajícího sdruženého objektu. Koryto bezpečnostního přelivu vody z Hlučínského jezera bude vyčištěno, částečně také upraveno a zkapacitněno a zabezpečeno proti zpětnému vzdutí vody. Dále se plánuje opevnění břehů jezera.

Protipovodňová opatření/objekty na vodním toku Opava

  • pravobřežní a levobřežní hráz - navýšení stávajících hrází řeky Opavy nad úroveň Q100 s bezpečnostním převýšením 0,5 m
  • rekonstrukce a zkapacitnění dvou stávajících propustí
  • rekonstrukce odběrného objektu
  • čelní hráz - navýšení hráze (levý břeh potoka Juliánka) je navrženo nad úroveň Q100 v inundaci nad hrází s bezpečnostním převýšením 0,8 m ke koruně hráze

Protipovodňová opatření na vodním toku Vařešinka

  • úprava a zkapacitnění stávajícího koryta Vařešinky včetně zkapacitnění stávajícího zatrubněného úseku

Protipovodňová opatření na území města Hlučín