Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území města Kamenice nad Lipou lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi může být Kamenice a její přítoky zasaženy zejména v období jarního tání nebo vlivem letních déletrvajících srážek větší intenzity s velkoplošným zasažením. Množství vody odtékající z povodí při povodních bývá tedy většinou velmi objemné. Povodeň může nastat taktéž v důsledku výskytu lokálních přívalových srážek velké intenzity zejména v letním bouřkovém období. »
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území města Kamenice nad Lipou jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 

Historické povodně

Vzhledem k odtokovému typu řeky Kamenice (sněho-dešťový) je město ohrožena povodněmi jak v období jarního tání, tak z letních dlouhotrvajících srážek. Poslední ničivá povodeň postihla město Kamenice nad Lipou a její místní části v roce 2003.

Dne 14.5.2003 došlo vlivem vyjímečné bouře doprovázené krupobitím ke vzniku povodňové situace. Došlo k vzedmutí vodní hladiny na toku Kamenice na území města Kamenice nad Lipou. Situace byla umocněna také stékáním povrchových vod z okolních svahů. Došlo k zaplavení domů a sklepů, byly poškozeny komunikace. Postiženy byly kromě města Kamenice i místní části Pravíkov, Březí, Vodná a Kutlov.

Historicky nejničivější a tragickou povodeň zažila ovšem místní část Včelnička 31. května 1949. Vlivem bleskové povodně z mimořádně vydatných srážek došlo k protržení hrází rybníku Sýkorák a Cichrova rybníka. Povodeň zničila několik domů, bohužel také připravila o život tři osoby.

 

 

 Následky povodně ve Včelničce v roce 1949 (http://jihlava.idnes.cz/vyroci-povodne-ve-vcelnicce-na-pelhrimovsku-fmx-/jihlava-zpravy.aspx?c=A141024_2110531_jihlava-zpravy_mv)

 

 

Odstraňování následků povodní v květnu 2003 (zdroj MěÚ Kamenice nad Lipou) 

 

 Odstraňování následků povodní v květnu 2003 (zdroj MěÚ Kamenice nad Lipou) 

 

Odstraňování následků povodní v květnu 2003 (zdroj MěÚ Kamenice nad Lipou)