Hydrologické údaje

Základní údaje o vodních tocích na území obce Vražné

Přehled vodních toků a jejich správců na území obce Vražné a v okolí naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní toky".

Nejvýznamnějšími vodními toky obce Vražné jsou Odra a Vraženský potok.

Řeka Odra pramení v Oderských Vrších v nadmořské výšce 633 m n. m., odtud odtéká jihovýchodním směrem a po asi 55 km se její trasa u obce Bernartice nad Odrou vstupem do Moravské Brány pravoúhle láme směrem k severovýchodu. Od tohoto lomu teče hlavní linie trasy směrem k Ostravské pánvi a ke státním hranicím s Polskou republikou. Zde řeka tvoří státní hranice přibližně na 8 km svojí délky a území ČR opouští pod Bohumínem u Kopytova pod soutokem s Olší v nadmořské výšce 190 m n. m. Odra má na území České republiky délku 131,7 km, zbývající délka přes Polskou republiku až po ústí do Baltského moře činí 734 km. Od soutoku s Budišovkou (v km 97,4) po ústí Olše je Odra ve správě státního podniku Povodí Odry, horní trať až k prameni (km 97,4 – 127,8) spadá do Vojenského újezdu Libavá.

Přímo do Odry ústí mnoho přítoků. Největší jsou to Luha, Jičínka, Bílovka, Lubina, Ondřejnice, Porubka, Opava, Ostravice a Olše. Mimo ně do Odry ústí ještě řada toků dalších, mezi nimiž ty, které mají plochu povodí větší než 10 km2, je nutno jmenovat Smolenský, Lažský, Mastnický, Milovanský, Plazský, Vraženský, Husí, Butovický, Pustějovský a Ludgeřovický potok, a dále pak Budišovku, Čermnou, Suchou, Sedlnici, Polančici, Černý příkop, Orlovskou Stružku, Bečvu (Vřesinskou) a Bohumínskou Stružku.

Vraženský potok, protékající celým intravilánem obce, pramení v obci Veselí, následně pokračuje přes místní část zájmové obce Hynčice až do místní části Vražné. Na katastrálním území obce (při jeho severovýchodní hranici) se vlévá do řeky Odry. Délka Vraženského potoka činní 8,79 km. Po severovýchodní hranici katastrálního území teče vodní tok Náhon. Na území obce se dále nachází drobné, a to zejména bezejmenné vodní toky. V severní části obce se nachází bezejmenné vodní dílo a vodní dílo Pod Emauzy. Za severní hranicí katastru leží soustava rybníků, a to Trněný rybník, Trávný rybník, Emauzský rybník, Vraženský rybník a Cíp.

Základní hydrologické údaje vodních toků na území obce

Místo profilukm2Qa [m3/s]N-leté průtoky [m3/s]
125102050100
Hlásný profil kat. A Odry, Odra 411,36 3,58 39,2 -- 83,9 107 -- 169 199

 

Zobrazení vodních toků na území obce Vražné

Atlas vodních toků povodí Odry - Odra v okolí obce Vražné

Základní údaje o vodních dílech na území obce Vražné

Přehled vodních děl na území obce Vražné naleznete v mapové prohlížečce v dotazovatelné vrstvě "Vodní díla".
Na vodních tocích na území obce Vražné se nenachází jezy, které by mohly výrazně ovlivňovat průtoky při povodňových situacích. V severozápadní části katastrálního území obce se nachází rybník Pod Emauzy, který slouží mimo jiné jako retenční nádrž. Nad intravilánem obce se nachází umělá vodní nádrž se soustavou rybníků. Nad severní hranicí katastrálního území leží soustava rybníků - Trněný rybník, Trávný rybník, Emauzský rybník, Vraženský rybník, Cíp a bezejmenné vodní dílo. Podrobnější popis se nachází v kapitole Odtokové poměry.