Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Dlouhá Třebová byla nejvýznamněji zasažena povodněmi v červenci roku 1997. K povodni došlo díky zvýšení hladiny vodního toku Třebovka. Při povodni v červenci 1997 bylo zaplaveno 93 domů, z toho dva domy byly zcela zničeny. Jen na majetku obce dosáhly škody 8 miliónů Kč. Škoda na majetku občanů dosahovala v průměru odhadem 250 tisíc Kč na jeden zatopený dům. Obec byla zatopena téměř po celém toku Třebovky, její koryto bylo značně zdevastované a v některých úsecích voda vytvořila nové trasy proudění vody. Mezi nejvíce poškozenou oblast patřila především střední část obce, kde vodní tok Třebovka mírně meandruje. Konkrétně jde o ulice Ústecká, U Kostela a Na Place. Z ostatních částí byla zaplavena část Na Špici a Na Placi.

V roce 2011 došlo v obci ke splachům z obklopujících polí z oblasti Na dvorských polích.

Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Dlouhá Třebová, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Úryvek z publikace Zpráva o „velké vodě” z roku 1997

V pátek 4. července začíná po obědě pršet. Meteorologové upozorňují, že deště, které se k nám blíží, budou vydatné. Na hřišti jsou ale stále ještě v klidu postaveny kolotoče, houpačky, pro sobotní večerní pouťovou zábavu připravili hasiči parket. Vše musí perfektně „klapat", aby obyvatelé měli o zábavu postaráno. Vždyť tato pout je snad největší událostí léta v Dlouhé Třebové.

V sobotu 5. července stále prší a po obědě je jasné, že večerní zábava nebude. Večer je koryto řeky plné a začíná budit obavy. Znovu se neodbytně vracejí vzpomínky. V neděli ráno stále prší a kolem desáté hodiny má už málokdo z obyvatel, jejichž domy jsou v těsné blízkosti řeky, chuť na sváteční oběd Zvedám telefon a zjišťuji stav na rybníku Hvězda, který má pro situaci na Třebovce zásadní význam. Informace je neradostná. Rybník je plný, takže žádnou vodu už nezadrží, a ke všemu nahoře u pramenů Třebovky prší ještě intenzivněji než u nás. Je vyhlášen 1. stupeň povodňové pohotovosti. Vydávám se na hřiště a přemlouvám majitele kolotočů, aby se z hřiště odstěhovali. Mnoho lidí ve vesnici si ještě vzpomíná na rok 1958, kdy kolotoče a střelnice byly zachráněny jen díky obětavosti lidí, jinak by byly nenávratně zmizely v dravém říčním proudu. Majitelé poutových atrakcí mi zpočátku nevěří a moc se jim nechce opustit prostory hřiště. Nakonec se přece jen nechají přesvědčit a sbalí své věci. I když neradi, opustí kritický prostor hřiště. Jak by bylo vše dopadlo, kdyby neuposlechli, nechce nikdo z nás ani domyslet. V noci na úterý byly na hřišti téměř 2 m vody. V neděli ve 14,00 hod je vyhlášen I. stupeň povodňové pohotovosti. Svolávám povodňovou komisi, v 15,00 hod je v hasičské zbrojnici zřízen štáb povodňové komise a do hasičské zbrojnice přicházejí i hasiči. I oni tuší, že je konec klidným prázdninám. Naše úvahy se zatím pohybují v rozmezí "co by, kdyby" a všichni pevně doufáme, že právě k tomu „kdyby" přece nedojde. Bohužel situace se nelepší, pršet nepřestává. Nebezpečím pro řeku už není jen plný rybník Hvězda, ale i potoky, jejichž koryty se začíná valit hrozivě hnědá tekutina, navíc plná dřeva a dalších věcí, které cestou posbírala.
Noc z neděle na pondělí 7. července ještě není dramatickou. Sledujeme vodu, která zatím zaplavuje jen některé pozemky, jež se občas při jarním tání sněhu ocitnou pod vodou. Tady momentálně příliš velké škody nehrozí. S ránem přichází poznání, že se potížím nevyhneme. V 9,00 hod je vyhlášen III. stupeň povodňové pohotovosti a stav ohrožení. Už v 8.00 hod je zřízeno provizorní ubytovací a stravovací centrum ve víceúčelovém sále, jsou přivezeny terénní automobily Praga V3S, Tatra a autojeřáb. Hasiči a další dobrovolníci nastupují do boje s rozpoutaným živlem, na směnu, o níž zatím nevědí, že bude trvat více než 50 hodin beze spánku, jen s minimálním jídlem, ale především bude naplněna jejich někdy až nadlidským úsilím pomoci tam, kde to je nejvíce zapotřebí. Nedovedu si představit, jak bychom bez jejich pomoci kontrolovali situaci a evakuovali obyvatele zaplavených domů
Voda začíná stoupat rychlostí 5 cm za hodinu a zaplavuje první rodinné domy. Je zahájeno stěhování jejich obyvatel většinou nejdříve do poschodí a na půdy domů, jsou evakuována také hospodářská zvířata. Času je málo a voda stále stoupá. V části obce musí být odpojen přívod elektrické energie, aby nedošlo k tragickým nehodám. V 19,00 hod vydávám jako předseda povodňové komise rozhlasem příkaz k opuštění všech zatopených domů. Jejich obyvatelé mají noc strávit ve víceúčelovém sále, kde je už připraveno ubytování a stravování. V první fázi bylo evakuováno 16 domů, 19 lidí našlo útočiště v sále a 50 postižených se uchýlilo ke svým přátelům a příbuzným. Někteří občané odmítají opustit své zatopené domy. Tomuto opatření se však stejně nevyhnuli, pouze ho oddálili na pozdější dobu, kdy ale záchranné akce již byly velmi nebezpečné. Příkladem za mnohé může být akce z noci, kdy v 1,20 hod byli zachraňováni 2 důchodci a 2 děti přes skalní masív, na lanech a za svitu baterek. Záchranáři, naši hasiči a další dobrovolníci z obce museli nasadit své životy, aby ušetřili životy druhých.
Ve 21,45 oznámil povodňový štáb sousedního města České Třebové, že situace, které jsme se celý den tolik obávali, se stala skutečností. Voda ze soustavy rybníků na horním toku řeky, hlavně z rybníku Hvězda, se musí začít vypouštět, neboť hrozí protržení hrází. Hladina řeky prý rychle stoupne o 15-20 cm. To je skutečně zpráva „k popukání" v době, kdy je polovina obce pod vodou, na cestách se topí i terénní automobily, je tma a hukot valící se vody je zlověstný. Rozhlasem, který kupodivu stále ještě funguje, oznamuji tuto zprávu občanům, z nichž někteří stále ještě s vypětím posledních sil stavějí hráze a čerpají vodu ze svých domů. Teď jim beru poslední naději a v duchu i zcela zřetelně slyším jejich 
Jak ukáží příští chvíle, ani ty nejčernější předpovědi nebyly dost černé. Než jsem ohlásil zvýšení vody o 20 cm, voda stoupla o 30 cm a začala zaplavovat i kanceláře Obecního úřadu, odkud jsem zatím vše ohlašoval. Urychleně stěhujeme vše do poschodí, tam házíme věci bez ladu a skladu. Žene nás jen snaha zachránit vše, co se zachránit dá. Po přímo raketovém vystěhování bylo na chodníku před Obecním úřadem 120 cm vody. Během 20 minut je zaplavena i hasičská zbrojnice a štáb záchranářů se stěhuje do prostor školy. V nejkritičtějších chvílích nabízí 19 lidí okamžitou pomoc.
Voda stoupá až do 1,50 hod a překonává všechny dosavadní smutné rekordy. Je zaplaven i kostel sv. Prokopa, což se ještě nikdy nestalo. Voda ohrožuje i další útočiště povodňového štábu, přicházejí další zoufalí lidé. Do 3,30 hod hladina kulminuje a pak začíná pomalu, po milimetrech klesat. Nadcházející ráno poprvé ukáže ve své hrůze spoušť, kterou voda napáchala. Nejhorší je skutečnost, že dva domy nevydržely nápor rozběsněného živlu a začaly se řítit. Hukot vody doprovází praštění hroutícího se zdiva. Do 10,00 hod voda klesla o 30 cm a klesá dále. Náplň práce záchranářů se mění. Už to není evakuace, záchranáři se snaží odstranit překážky v toku. Je až neuvěřitelné, co voda dokázala odnést i přinést.
Ve středu 9. července přijíždějí dvě posádky najaté CSA a rozvážejí pitnou vodu. Lidé se pomalu vzpamatovávají, s klesající vodou se jim vrací síla do práce. Budou ji potřebovat. Kdo může, začíná s úklidem. Takovýchto šťastlivců ale není zatím mnoho. Vždyť na silnici vedoucí přes vesnici je stále 25 cm vody, do odpoledne se hladina sníží o pouhých 5 cm. Život se jen pomalu pomaličku vrací do postižených domů.
Ve čtvrtek 10. července v 15,30 hod obyvatelé zaznamenávají, že se řeka vrátila na většině míst do svého koryta a až na výjimky opustila i domy. V 16.00 hod odvolávám III. stupeň povodňové pohotovosti. Zdá se, že je po povodni. Pohled na zpustošené pozemky i domy není radostný. Je tu však jedna zpráva, která je skvělá. Nikdo nezahynul a nedošlo ani k žádnému vážnému zranění. Všichni přijímají tuto první dobrou zprávu od 4. července s uspokojením.
V pátek 11. července ráno je provedena prohlídka silničních mostů a ve 12,00 je přes obec obnovena autobusová doprava. V sobotu se už všude uklízí plným nasazením a odhadují se škody. Snažíme se ručně, jeřábem i bagrem vyčistit řečiště. Naše nálada je zkalena předpovědí dalších dešťů. O půl jedné skutečně dopadají na zemi znovu dešťové kapky a začíná druhé kolo hrůzy. Někdo si zoufá, opět vidíme v očích lidí slzy. Většina se však zatvrzuje a je připravena na úklid a vysoušení svých příbytků.
V neděli 13. července ráno se zdá, že se bude opakovat situace z minulé neděle. Zase vydatně prší a voda zase stoupá. Večer je vyhlášen II. stupeň povodňové pohotovosti, voda se vylévá na několika místech z koryta. Opět začíná pracovat stálá služba povodňového štábu. V noci z neděle na pondělí se přece jen počasí umoudří a přestane pršet. Půda je ale nasáklá, není schopná rychle vstřebat dešťový příděl a tak trvá ještě další tři dny, než se řeka vrátí opět do svého koryta a než může být rozpuštěn povodňový štáb. Ještě další čtyři dny jsou obyvatelé obce odkázáni na dovoz pitné vody. Až v neděli 20. července mohou vojáci se svými cisternami odjet.
Rekapitulace škod způsobených povodní je přímo děsivá. Bylo zaplaveno 93 domů, dva domy byly zcela zničeny. Škody na pozemcích, cestách, silnicích a domech zatím nelze přesně vyčíslit. Jen na majetku obce dosáhly cca 8 milionů Kč, velmi hrubý odhad škod na domech občanů přesahuje výšku 250 000,- Kč na každý dům. Škody ve firmách působících v obci, na pozemcích i dalším majetku jsou nevyčíslené, ale značné. Pochybujeme, že bude vůbec možné je přesně stanovit. Také úpravy, které následovně provádí Povodí Labe, budou stát mnoho peněz. Už vůbec nebudou vyčísleny škody, které utrpěly zahrádky a zahrady, na nichž si lidé pěstovali pro užitek nebo z prostého nadšení zeleninu, květiny, ovoce. Mnohé škody se také neprojevily hned po opadnutí vody, ale až po mnoha dnech či měsících. Daleko hlubší než škody materiální jsou však škody psychické. Z nich se budou lidé vzpamatovávat ještě dlouhou dobu a někteří si ponesou následky na celý zbytek života. Zároveň mnozí ale došli i k poznání, že námi žijí stále ti, kteří mají smysl pro vše, co se může shrnout pod pojem lidská soudržnost.