Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Obec Libiš byla v srpnu 2002 postižena katastrofální povodní. Více jak pětisetletá voda z rozvodněného Labe zaplavila nejstarší část obce do výšky 1-2 m (6,5 m nad normálním stavem). Záplavová vlna na Labi nevznikla přímo v důsledků dešťů, ale druhotně tím, že při soutoku Labe s Vltavou u Mělníka měla Vltava takovou sílu, že prakticky zastavila tok Labe. To pak reagovalo zvyšováním hladiny v oblasti několika kilometrů podél soutoku. Hladina řeky se zvedla o několik metrů nad normální stav, přitom vzniklo ohromné jezero o rozloze několika km2, které zaplavilo okolí. Zaplaveno bylo několik desítek budov a postiženo okolo 400 obyvatel. Nejvíce ohroženými částmi Libiše byly ulice V Chaloupkách a Libušino náměstí společně s kostelem sv. Jakuba a knihovnou. Poškozena byla také čistírna odpadních vod. Zaplaven byl i areál chemické továrny Spolana a.s., která leží z 80 % na katastru obce Libiš. Vlivem zaplavení zde došlo k uvolnění zásobníku s chlorem, který následně částečně unikl do ovzduší.
Další velká povodeň postihla obec v roce 2013. Voda v ulici V Chaloupkách dosahovala až do výšky 170 cm. Zaplaveno bylo asi 32 rodinných domů a většina domů bytových, kde se díky zvýšenému přízemí dostala voda pouze do sklepů.
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Libiš, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.