Analýza časových možností

Morfologie terénu a četnost a vydatnost dešťových srážek má za následek specifický průběh pořadí jednotlivých stupňů povodňové aktivity. Zatímco na limit I. SPA stoupá hladina ve vodotečích celkem běžně, II. SPA bývá dosažen jen několikrát v roce. Odhad tendence vývoje další povodňové situace okolo hranice II. SPA, vycházející mimo jiné ze skutečného stavu nasycení půdy a nepříznivé předpovědi (vydatné srážky na více následujících dnů) je nejdůležitějším předpokladem pro včasné vyhlášení III. SPA. Včasné znamená dříve, než hladina směrodatné hodnoty skutečně dosáhne. Pro předpovídání nebezpečí povodně a varování obyvatelstva v povodí malých vodních toků je plně využíván dobudovaný systém předpovídání povodní. Předpovídání bouřkových přívalových dešťů na malých tocích však není prakticky možné. Orientační výstrahy pro větší územní celky (bez přesnější lokalizace výskytu) jsou vydávány na podkladě analýzy synoptických situací, údajů meteorologického radaru, popřípadě informací o spadlých srážkách. Za intenzivní srážky způsobující přívalové povodně lze v uvažovaných podmínkách považovat zhruba množství 30 mm/hod. až 60 mm/hod.

Předpovědní povodňovou službu zajišťuje Český hydrometeorologický ústav, pracoviště Praha ve spolupráci s Povodím Vltavy, státní podnik. Účelové předpovědi průtoků pro vybrané profily vodních toků zpracovává Český hydrometeorologický ústav formou informačních zpráv o vývoji meteorologické a hydrologické situace. Za tím účelem je vybudován monitorovací a řídicí systém vodohospodářského dispečinku Povodí Vltavy, státní podniks přenosem důležitých informací elektronickou poštou a jejich umísťováním na webových stránkách Povodí Vltavy, státní podnik

Pro území SO ORP Kroměříž jsou oficiálně k dispozici orientační postupové doby povodňových průtoků na vodních tocích Vltavě a Sázavě. Postupové doby jsou stanoveny na základě předchozích zkušeností. Rychlost postupu povodňových průtoků ovlivňuje stav vegetace, splaveniny, ledové jevy, šířka inundace, spádové stupně apod. Postupové doby na Vltavě jsou velmi ovlivňovány manipulacemi na jednotlivých vodních dílech Vltavské kaskády.

Orientační postupové doby povodňových průtoků - Vltava »

Úsek
Délka (km)
Doba postupu (hod.) Rychlost (km/hod)
Týn n. V. - Orlík 60,5 2 - 3 max. 30,3; min. 20,2
Orlík - Kamýk 12 0 - 1 min. 12,0
Kamýk - Slapy 41,5 0 - 2 min. 20,7
Slapy - Štechovice 7,8 0 - 1 min. 7,8
Štěchovice - Vrané n. V. 12 0,5 - 1,5 max. 24,0; min. 8,0
Vrané n. V. - Mělník 71,7 8 - 28 max. 9,0; min. 2,6


Orientační postupové doby povodňových průtoků - Sázava »

Úsek
Délka (km)
Doba postupu (hod.) Rychlost (km/hod)
Havlíčkův Brod - Světlá n. S. 59,5 9 - 16 max. 6,6; min. 3,7
Světlá n. S. - Zruč n. S. 41 5 - 12 max. 8,2; min. 3,4
Zruč n. S. - Kácov 7,9 2,5 - 8 max. 3,2; min. 1,0
Kácov - Nespeky 61 8 - 15 max. 7,6; min. 4,1
Orientační postupové doby povodňových průtoků