Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Valašská Bystřice lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Valašská Bystřice, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Historické povodně

Obec Valašská Bystřice byla zasažena povodněmi v letech 1997, 2002 a 2010, stejně jako okolní obce na Valašsku. Povodně 2010 výstižně dokumentuje článek místního deníku:
„Z neděle 16. května na pondělí prošla naší obcí velká voda, která na mnoha místech napáchala nemalé škody. Situace se nelepšila ani v dalších dnech, kdy neustávající déšť komplikoval probíhající úklidové práce a mapování postižených míst a lokalit. V neděli byla kolem osmé hodiny večerní svolána povodňová komise, která podnikla nutné kroky k tomu, aby byla provedena všechna dostupná opatření v očekávání krizového stavu – blížící se povodně. SDH byl již v pohotovosti, proběhla kontrola dostupné techniky, rozsvíceno a nastaveno veřejné osvětlení tak, aby svítilo celou noc. Osloveni byli vlastníci strojů a techniky, která by sloužila v případě komplikací a sledována byla samozřejmě neustále stoupající hladina vody. Hlášení místního rozhlasu oznámilo občanům, že se blíží velká voda a kam se v případě nutnosti obracet o pomoc. Déšť v tu chvíli byl ale nadále natolik silný, že většina občanů tuto informaci ani nezaregistrovala. Společně s hasiči jsme se neustále snažili udržet co nejvíce a nejdéle průchodnou ochranou mříž na Leskoveckém potoce naproti starému obecnímu úřadu. V nočních hodinách se bohužel tato zahltila natolik, že se voda rozlila po komunikaci a hledala si svou novou cestu. Začalo prokopávání odvodňovacích stružek a kanálů, zajištění informovanosti provozovatelů obchodů a zařízení v budově Domek. Hasiči se veškerou svou v tu chvíli dostupnou technikou snažili zbavit vody jak v obecních budovách, tak i v postižených rodinných domech. Nedostatečný byl bohužel počet kalových čerpadel, kterých se v noci nedostávalo, a jen s velkými obtížemi se dařilo zajišťovat další. I přes několik případů, kam se pomoc dostala později, jsem přesvědčen o tom, že situace byla zvládnutá dobře.“