Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Čepí lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období.. »
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území obce Čepí jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Obec Čepí byla byla v minulosti několikrát zasažena povodňemi zejména při vylití toku Dubanky. Průběh a vybrané fotografie z poslední povodně dne 31. 8. 2014 jsou uvedeny níže.

Rozvodněná Dubanka 31. 8. 2014

Náhlý přívalový déšť neminul v neděli 31. 8. během siesty (13:30-15:00) ani obec Čepí. Přívalové srážky, čerstvě zoraná pole nad obcí, vodotok potoku prorostlý nálety za posledních 30 let, dokázal nečekaně pohrozit zatopením 1 sklepa a náhlým navýšením hladiny pod úroveň mostků. Potvrdilo se, že integrovaný záchranný systém funguje i v Čepí. Zástupce velitele JSDH a SDH Čepí Drahoslav Soušek pohotově zabezpečil zásah. Svolal aktivní členy JSDH Čepí (Patrika Macháčka, Arnošta Pleskota), zbývající členy SDH a JSDH (Jaroslav Voženílek, Kateřina Saláková, Lukáš Horáček, Miroslav Koudela) svolala jednatelka SDH L. Pohorelcová. Ti reagovali pohotově a ihned přispěchali na pomoc. Také občané obce a zaměstnanec Obce Čepí, pan Martin Bříza, neváhali a ihned přispěchali fyzicky nebo za pomocí dostupné techniky pomoci s čištěním kanálových vpustí.

V Čepí jsme se obešli bez větších škod na majetcích občanů. Pokud správce toku, Povodí Labe, dostojí příslibu a vodotok Dubanky pročistí, zejména průřezem náletů nad a pod obcí Čepí, budou mít sousedé místního potůčku více klidu během přívalových srážek.

 

Rozvodněná Dubanka srpen 2014

 

Rozvodněná Dubanka srpen 2014

 

Rozvodněná Dubanka srpen 2014