Odtokové poměry

Vodní tok Svodnice nemá na území obce stanoveno záplavové území. Kromě území ohroženého vyššími stavy a průtoky vodních toků představují riziko přívalové srážky a také dlouhotrvající deště, kdy je povodí přesycené. Rozvodnění malých toků má při dlouhotrvajících deštích za následek i zvýšení hladiny Svodnice. Potenciálně ohrožené objekty jsou uvedeny v kapitole. Charakteristika ohrožených objektů. »

Koryto Svodnice je na celém k. ú. Blatnice pod sv. Antonínkem upravené na různou kapacitu od Q20 po Q100. 

Odtokové poměry ovlivňují:

  • ploty a skládky materiálů a předmětů v blízkosti vodních toků, a zejména stávající silniční mosty, lávky a přemostění, jejichž mostní opěry a konstrukce mohou za určitých okolností tvořit překážku při odtoku povodňových vod. Ucpáním mostních a jezových profilů předměty plovoucími po hladině dojde ke vzdutí vody nad mostem či jezem a k výraznému zvětšení rozlivu. Dále lze přepokládat, že by mohlo dojít i k poškození mostů, lávek, případně jezů. Z toho důvodu je nutné sledovat všechny tyto objekty, zejména mostní. Technicky lze snížení škod napomoci včasným odstraňováním tzv. spláví – plovoucích předmětů (stromů, keřů, větví, stavebních prvků a různých odpadů) z rizikových profilů koryt vodních toků, zvláště propustků, lávek a mostů a včasným zpevňováním erozí narušených břehů. »
  • větší průmyslové areály a areály zemědělských družstev, sklady nebezpečných látek, čistírny odpadních vod, jezy či malé vodní elektrárny a další, které mohou být ohrožujícími objekty v záplavovém území
  • sesuvy půdy, které hrozí při vyšších průtocích zejména v korytech drobných toků ale i v horských úsecích vodohospodářsky významných toků. Sesuv půdy pak způsobí rychlé zanesení koryta buď v místě sesuvu nebo níže na toku a následné vybřežení vody na okolní pozemky
  • výjimečné situace na toku, např. ledové jevy a vodní díla na tocích
Místa omezující odtokové poměry na území obce Blatnice pod Svatým Antonínkem

Místa omezující odtokové poměry v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.


 Místa omezující odtokové poměry

 

Přívalové povodně

Přívalové povodně (anglicky nazývané flash floods), jsou charakteristické svým velmi rychlým vývojem. V časovém období desítek minut až několika hodin dochází zejména na malých vodních tocích k prudkému vzestupu hladiny, avšak po její kulminaci většinou dochází k podobně rychlému poklesu. Vzestupu hladin v tocích předchází často plošný odtok vody po svazích nebo jinak suchými údolnicemi. Nebezpečí přívalových povodní spočívá především v jejich rychlém a často nečekaném nástupu, ale také ve velké rychlosti proudu, který s sebou navíc unáší množství pevného materiálu, jako jsou části stromů a větví, ale i části pobořených domů, mostů aj. Škody tedy vznikají nejen zaplavením, ale také dynamickými účinky proudící vody.

Metodou tzv. kritických bodů byla Výzkumným ústavem vodohospodářským, v.v.i. provedena analýza a vyznačeno území v povodí levého bezejmenného přítoku Svodnice, v severovýchodní části obce Blatnice pod  Svatým Antonínkem, odkud může přijít přívalová povodeň.

krit_b sklonitost 13303  podil orne pudy 50835  plocha povodi krit b. 7019 ha

Zhodnocení vzniku přívalových povodní na území obce Blatnice pod Svatým Antonínkem metodou kritických bodů

Při intenzivních lokálních srážkách je část obce ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích v severní části obce. Jedná se o stékání přívalových vod do místní bezejmenné vodoteče a následné koncentraci přívalových vod a materiálu na obecních komunikacích a lesních stezkách. Sklonitost povodí kritického bodu je rovná 13,3 %, podíl orné půdy 50,8 %, plocha povodí 70,19 ha.  »

Místa ohrožená přívalovou povodní na území obce Blatnice pod Svatým Antonínkem
Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 

Ledové jevy

Ledové bariéry za určitých podmínek mohou vznikat v kterémkoli místě vodních toků. Výskyt a průběh ledových jevů kontroluje správce. V manipulačních řádech jednotlivých objektů (jezů) by měla být popsána manipulace v případě výskytu ledových jevů. Při hrozícím nebezpečí vzniku povodně jsou správci toku, případně vodních děl povinni informovat příslušnou povodňovou komisi.

Dle seznamu toků s častými ledovými jevy, zveřejněného Českým hydrometeorologickým ústavem, nepatří toky ve správním území obce Blatnice pod Svatým Antonínkem mezi kritické. Přesto je nutné, zejména v období tání, věnovat zvýšenou pozornost všem mostům a lávkách přes koryto vodoteče. Při chodu ledů musí povodňové hlídky sledovat celé toky. Voda vlivem chodu ledů a tvorby ledových bariér může vybřežovat i při malých průtocích.
Místa výskytu ledových jevů na území obce Blatnice pod Svatým Antonínkem

Místa výskytu ledových jevů v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Vodní díla

Vodní díla (viz také ustanovení § 55 Vodního zákona) jsou stavby budované na toku sloužící k jeho využití. Tyto stavby pak bezprostředně více či méně ovlivňují a upravují přirozený průtok vody v korytech přirozených nebo umělých. Hlavními vodními díly ovlivňujícími odtokové poměry jsou:

  • vodní nádrž - prostor vytvořený vzdouvací stavbou na vodním toku, využitím přírodní nebo umělé prohlubně na zemském povrchu nebo ohrazováním části území, určený k akumulaci vody a k řízení odtoku.
  • jez - vzdouvací zařízení vybudované v korytě toku, které v něm trvale nebo dočasně vzdouvá vodu k různým vodohospodářským účelům.
Do území obce Blatnice pod Svatým Antonínkem částečně zasahuje vodní dílo Blatnička, jehož větší část leží na katastrálním území Blatnička. Co se týče povodňových situací, tak tato vodní nádrž má větší význam pro obec Blatnice pod Svatým Antonínkem. Povodňovou situaci může ovlivnit jak pozitivně, zadržením vody, tak i negativně, pokud dojde k havárií hráze. »

Na katastrálním území obce se dále nachází jez, situovaný rovněž na vodním toku Svodnice. Tento jez se nachází na 10,35 ř. km. V roce 2014 byl společně s vodní nádrží Blatnička rekonstruován. Lesy ČR odtěžily nánosy v nadjezí omezující manipulaci a následně zajistily celkovou opravu konstrukce jezu.

Vodní nádrž Blatnička leží na 13 ř. km vodního toku Svodnice. Účel nádrže je závlahový. Vodní nádrž Blatnička disponuje objemem téměř půl milionu m³ zásobního prostoru vody a zatopenou plochou 18 hektarů. Svým retenčním prostorem slouží k částečnému snížení povodňových průtoků v potoce Svodnice a v období sucha může být využita i k nadlepšování průtoků v městě Blatnice p. Sv. Antonínkem. Nádrž byla vybudována v roce 1978. V současnosti je částečně využívána k závlaze vinic a je na ní též prováděn polointenzivní chov ryb. V roce 2014 vodní nádrž prošla rozsáhlou rekonstrukci. Akce se zaměřila především na celkovou opravu koruny hráze a obnovu zpevněné komunikace vedoucí po hrázi. Zrekonstruován byl i sdružený výpustní objekt včetně kovových manipulačních a přístupových prvků. Renovací a modernizací prošly kvůli omezení funkčnosti také ovládací prvky a zařízení. (Lesy ČR, s.p.)

Blatnice

Vodní nádrž Blatnička a jez na Svodnici po opravě (foto Lesy ČR, s. p., upraveno)

Seznam významných vodních nádrží ovlivňujících odtokové poměry na území obce Blatnice pod Svatým Antonínkem
Vodní nádrže v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 

Protipovodňová opatření na území obce Blatnice pod Svatým Antonínkem  »

Jako protipovodňová opatření, proti zabránění vzniku přívalových povodní, byl v obci vybudován suchý poldr. Nachází se na bezejmenné vodoteči v oblasti Floriánky. Rozloha zatopeného území činí 0,3 ha.

V důsledku povodní v roku 2010, muselo být koryto vodního toku Svodnice v intravilánu obce mezi 8,950 - 9,200 km upraveno. Při povodních byly poškozené úrovňové prahy, pod nimiž se vytvořily hluboké výmoly a byl poškozen laťový plůtek na pravé straně kynety. V rámci stavby byla na pravé straně kynety v úseku 8,950 - 9,013 místo laťového plůtku provedena rovnanina z lomového kamene. Na opevnění kynety navazuje opevnění bermy, které je provedeno až po patu opěrné zdi. V km 9,013 - 9,060 byl laťový plůtek na obou svazích kynety odstraněn a nahrazen rovnaninou z lomového kamene, která je opřena o zapuštěnou kamennou patku. Výmoly pod původními dřevěnými úrovňovými prahy jsou zasypány kamenným záhozem. Dřevěné prahy v km 8,980 a 9,035 odstraněny a nahrazeny zděnými úrovňovými pásy. Účelem stavby je zabezpečení koryta vodního toku Svodnice tak, aby vodní tok mohl plnit veškeré své funkce.

Protipovodňová opatření na území obce Blatnice pod Svatým Antonínkem