Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahující poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Dolní Roveň lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. V obci lze předpokládat především typ letní povodně způsobené dlouhotrvajícími dešti a letní typ povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin), tento druh povodně má extrémně rychlý průběh. V omezené míře může obec zasáhnout i povodeň zimní a jarní způsobená táním sněhové pokrývky, případně v kombinaci s dešťovými srážkami.  »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Dolní Roveň, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní na území obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.

 

Historické povodně

Povodně, záplavy a přívalové deště pravidelně zasahují všechny obce svazku Holicko, včetně obce Dolní Roveň (čtyři místní částí Komárov, Dolní Roveň, Horní Roveň a Litětiny). Záznamy o povodních jsou bohužel strohé, a to zejména z toho důvodu, že většina obcí je ohrožena přívalovými srážkami, které jsou tak rychlé, že se nestačí pořídit záznamy.
Povodeň zasáhla obec Dolní Roveň např. v roce 2003. Její ničivé účinky můžeme pozorovat na níže přiložených obrázcích.

Záplavy v obci Dolní Roveň v roce 2003

Záplavy v obci Dolní Roveň v roce 2003

Další velká přívalová povodeň zasáhla obec v roce 2013. Přesněji v noci 25. 6. 2013. V důsledku vydatných 24 hod. srážek došlo k extrémně rychlému zdvihnutí hladiny toku a k jeho následnému vybřežení. Vzhledem k charakteru povodně je možné tuto povodeň označit jako „bleskovou povodeň". Velké množství dešťové vody nestačila pojmout krajina, pole, půda byla předešlými dešti již nasycená. Kolem 13 hod. byla nejhorší situace na Holicku právě v částech obce Dolní Roveň (Komárov, Dolní Roveň, Horní Roveň a Litětiny). Hasiči odčerpávali vodu ze zaplavených domů a stavěli protipovodňové hráze. Došlo k zneprůjezdnění některých silnic v obci. Např. silnice II/322 v úseku od I/35Vysoká u Holic – Litětiny – Horní Roveň – Dolní Roveň – Komárov – Dašice, po křižovatku III/32255 na Prachovice, Horní Roveň – Ostřetín, Uhersko – Liteřiny. Hlavní příčinou byl rozvodněný vodní tok Lodrantka, který vede po silnici II/322.

 

Přívalová povodeň 25. 6. 2013 v obci Dolní Roveň (shora vlevo: první most v Komárově, rodinný dům v Komárově, Dolní Roveň – Druhá k rybníčku, Hřiště Horní Roveň, Dolní Roveň – Malá strana)