Charakteristika zájmového území

Obec Lobendava je nejsevernější obcí České republiky při hranici s Německem. Nachází se v Ústeckém kraji, v okrese Děčín, v západní části Šluknovského výběžku. Spadá pod správu obce s pověřeným obecním úřadem Šluknov a pod správu obce s rozšířenou působností Rumburk. Území je charakteristické kopcovitou, hustě osídlenou krajinou porostlou smrkovými lesy. Toto území patřilo vždy mezi nejhustěji osídlené oblasti Českého státu, a to i za doby Rakousko-Uherské monarchie, ale v dnešní době je situace jiná. K 31. 12. 2021 zde bylo evidováno 263 obyvatel. Obec je členěna na dvě katastrální území, Lobendava s rozlohou 11,53 km2 a Severní s rozlohou 8,05 km2.

Zástavba obce Lobendavy je venkovského charakteru a je rozptýlená podél Lučního a Severního potoka. Sídlo je velmi nesourodé s nejednotným, nekompaktním a rozptýleným urbanistickým půdorysem. Přírodní a přírodě blízká krajina s výraznou převahou ekologicky stabilních struktur s nízkou intenzitou využívání krajiny člověkem. Sídlo není centrálně zásobováno vodou a postrádá kanalizaci a čištění odpadních vod. Hospodářská základna je omezená na jeden střední podnik a jeden zemědělský podnik, který je orientován na živočišnou výrobu. Zásobování vodou a odkanalizování je individuální.

Průměrná nadmořská výška intravilánu obce činí cca 340 m. Nad katastrálním územím Severní leží Buková hora - táhlá zalesněná žulová výšina, přes jejíž severní vrchol prochází státní hranice s nejsevernějším místem České republiky.

Krajina je příznivě ovlivňována nejen vysokým procentuálním podílem lesů, ale i významným zastoupením luk a pastvin. Určitou představu o zastoupení přírodních prvků v blízkém okolí poskytuje koeficient ekologické stability, který pro zájmové území činí 4,9. Z čehož vyplývá, že území obce se nachází v krajině stabilní, s převahou přírodních a přírodě blízkých sktruktur.

V zájmovém území se nachází Evropsky významný lokalita (EVL) Lobendava - kostel. Jedná se o půdu kostela, kde se nachází regionálně významná letní kolonie netopýra velkého.

lbv_prehledova_mapa
Znázornění území obce Lobendava

Geologické a geomorfologické charakteristiky

Geomorfologicky náleží území obce Lobendava do provincie Česká vysočina, subprovincie Krkonošsko-jesenická soustava, oblasti Krkonošská podsoustava, celku Šluknovská pahorkatina, okrsku Šenovská pahorkatina.

Intravilán obce se rozkládá ve zvlněném terénu. Na severu území se nachází vrch Buková hora (511 m n. m.), od kterého je cca 600 m vzdušnou čarou vzdálený nejsevernější bod České republiky (cca 434 m n. m). Všechny tyto vrchy jsou zalesněné, lesní plochy dosahují v obou katastrálních územích skoro polovinu celkové plochy. Co se týče geologického hlediska, území je součástí Lužického plutonu. Hlavním horninovým typem je zde lužický granodiorit. Z větší části jsou horniny překryty kvartérními uloženinami. Převládají zde hlinitopísčité, místy až písčité sutě o proměnlivé mocnosti. Ve vyšších polohách jsou také přítomny spraše.

lbv_vyskove_pomery
Výškové poměry na území obce Lobendava

lbv_sklonitostni_pomery
Sklonitostní poměry na území obce Lobendava

Struktura půdního fondu

V území obce Lobendava dominuje půdní typ kambizem. V okolí vodních toků se vytváří modální gleje. V údolí mezi Lobendavským a Anenským vrchem se vyskytují luvické pseudogleje. 

Podrobnosti o zmíněných půdních typech jsou uvedeny v Taxonomickém klasifikačními systému půd ČR, detailní prostorové uspořádání půdních typů zobrazuje Půdní mapa 1:50 000 vytvořená Českou geologickou službou.

Celková rozloha řešeného území činí 1959 ha. Níže uvedená tabulka popisuje procentuální podíly jednotlivých druhů využití pozemků, které se na území obce vyskytují. Dle tabulky je zjevné, že majoritní zastoupení má v zájmovém území využití půdního fondu jako lesní půda (890,3 ha) a trvalé travní porosty (733,3 ha).

Využití pozemků v obci Lobendava (dle ČSÚ k 31. 12. 2021)

Druh pozemku Plocha Zastoupení
Orná půda 202 ha 10,3 %
Zahrady 8 ha 0,4 %
Trvalé travní porosty 732 ha 37,5 %
Lesní půda 890 ha 45,4 %
Vodní plochy 16 ha 0,8 %
Zastavěné plochy 9 ha 0,5 %
Ostatní plochy 101 ha 5,2 %
Celkem v rámci k.ú. 1958 ha 100 %


Klimatické charakteristiky

Na území obce Lobendava je podle portálu klimatickazmena.cz hodnota průměrné roční teploty vzduchu (za normálové období 1981-2010) v intervalu 8,1 - 9 °C a průměrný roční srážkový úhrn v intervalu 801 - 1000 mm.

Podle Quittovy klimatické klasifikace spadá území obce do mírně teplé klimatické oblasti MT4.

Zájmové území se vyznačuje krátkým, mírným, suchým až mírně suchým létem. Přechodné období je krátké s mírným jarem a mírným podzimem. Zima je normálně dlouhá, mírně teplá a suchá s krátkým trváním sněhové pokrývky. Průměrný roční úhrn srážek v této oblasti se pohybuje kolem 700-800 mm, průměrné roční teploty jsou okolo 7-8 °C.

Podnebí lze charakterizovat jako klima severního mírného pásu s vlivem maritimního působení. Otevřenost území směrem k severu usměrňuje větrné proudění při zemi, takže převládajícím větrem je severozápadní směr. Teplotní i srážkový režim je ovlivněn terénními nerovnostmi. Nejvyšší měsíční úhrny srážek připadají na květen až srpen, nejméně srážek je v únoru a březnu. V letních měsících se často vyskytují krátkodobé vydatné srážky bouřkového charakteru, které zasahují poměrně malá území. Dlouhodobý roční úhrn srážek obecně stoupá se zvyšující se nadmořskou výškou, významně se však projevují orografické vlivy terénu. Sněhová pokrývka se objevuje v průměru od poloviny prosince do poloviny března. Výška sněhové pokrývky v průměru dosahuje v nížinách 10 až 20 cm, ve středních polohách 40 až 60 cm. Období tání sněhové pokrývky není pravidelné, tání významná pro vznik povodní mohou nastat prakticky od prosince do dubna.

Charakteristika mírně teplé klimatické oblasti MT4

Charakteristika MT4
Počet letních dnů 20 - 30
Počet dnů s průměrnou teplotou 10 °C a více 140 - 160
Počet mrazových dnů 110 - 130
Počet ledových dnů 40 - 50
Průměrná teplota v lednu [°C] -2 - (-3)
Průměrná teplota v červenci [°C] 16 - 17
Průměrná teplota v dubnu [°C] 6 - 7
Průměrná teplota v říjnu [°C] 6 - 7
Průměrný počet dnů se srážkami 1 mm a více 110 - 120
Srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] 350 - 450
Srážkový úhrn v zimním období [mm] 250 - 300
Počet dnů se sněhovou pokrývkou 60 - 80
Počet zamračených dnů 150 - 160
Počet jasných dnů 40 - 50