Zapojení ostatních účastníků

Krizový štáb ORP Přerov

Tj. bezpečnostní rada + stálá pracovní skupina v době povodně zahajuje svou činnost od vyhlášení III. SPA – OHROŽENÍ. Předseda KŠ rozhodne, zda bude svolána jen bezpečnostní rada anebo celý krizový štáb, případně jen vybraní zástupci stálé pracovní skupiny krizového štábu. Zasedání KŠ, pokud jeho předseda nerozhodne jinak, se koná v budově HZS, Územní odbor Přerov, K Moštěnici 375/9a, tel. 950 781 018 (bývalý OPIS).

Bezpečnostní rada ORP Přerov

Je zřízena na základě ustanovení § 18 odst. 2a zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) ve znění pozdějších předpisů. Bezpečnostní rada obce s rozšířenou působností Přerov zasedá v zasedací místnosti (bývalý OPIS) HZS Územního odboru Přerov, K Moštěnici 375/9a v l. patře, nerozhodne-li předseda jinak.

Informační centrum

Informační centrum krizového štábu zasedá ve studovně Rady města, náměstí T. G. Masaryka č. p. 1.

Informační centrum svolává krizový štáb nejpozději po vyhlášení III. stupně povodňové aktivity - vyhlášení OHROŽENÍ.

Zapojení ostatních účastníků ochrany před povodněmi závisí na charakteru povodňové situace a místních podmínkách. Při povodni se postupuje podle vlastního povodňového plánu aktuálně přizpůsobeného vzniklé situaci a podle pokynů povodňových orgánů.

Povodňové orgány obcí ve svých územních obvodech v rámci zabezpečení úkolů při ochraně před povodněmi postupují podle §78 odst. 3, písm. i) zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů: „organizují, řídí, koordinují a ukládají opatření na ochranu před povodněmi podle povodňových plánů a v případě potřeby vyžadují od orgánů, právnických a fyzických osob osobní a věcnou pomoc“.

V případě, že řízení převezme Bezpečnostní rada ORP Přerov, je veškerá činnost organizována podle jejich pokynů. Záznam o tomto rozhodnutí nutno zaznamenat do povodňové knihy. Pokud dojde k vyhlášení krizového stavu podle zvláštního zákona (krizový zákon), přejímá řízení ochrany před povodněmi vždy Bezpečnostní rada.

Vyšší povodňový orgán, který převezme řízení povodňové ochrany, je povinen oznámit příslušným nižším povodňovým orgánům datum a čas převzetí, rozsah spolupráce, ukončení řízení ochrany před povodněmi a provést o tom zápis v povodňové knize. Nižší povodňový orgán zůstává dále činný a provádí na svém území opatření podle svých povodňových plánů v koordinaci s vyšším povodňovým orgánem nebo podle jeho pokynů. Povodňový orgán nižšího stupně může požádat o převzetí řízení ochrany před povodněmi povodňový orgán vyššího stupně v případě, že vlastními silami není schopen tuto činnost zajistit.