Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Stará Ves nad Ondřejnicí lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků (Odra, Ondřejnice, Lubina). V nejbližším okolí obce se nachází různé zemědělské plochy s ornou půdou, která je velice citlivá na přívalové srážky, a to především díky své nízké retenční schopnosti. Přívalové srážky potom v kombinaci se sklonitostí terénu mohou způsobit splach ornice, v extrémních případech může dojít i k sesuvům půdy. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Stará Ves nad Ondřejnicí, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 Historické povodně

V nedávné historii byla obec Stará Ves nad Ondřejnicí nejvýznamněji zasažena povodněmi v letech 1997 a 2010. Dne 7. července 1997, mezi půlnocí a 3:00 ráno, kulminovala v korytě řeky Lubiny extrémní povodeň. Tato povodeň z roku 1997 byla srovnatelná s povodní z roku 1966, ale nezpůsobila tak velké škody, neboť v mezidobí došlo k realizaci celé řady technických opatření na toku i mimo něj, která příznivě ovlivnila podmínky pro průchod a odtok velkých vod. Na Ondřejnici nastala povodňová situace, která byla nejvyšší v uplynulých 50 letech. Záplavové území Ondřejnice bylo zaplaveno cca v plošném rozsahu současné teoretické Q20 až Q50. Zaměřená hladina odpovídala průtoku 110 m3/s, tj. četnosti Q20-Q50. Obecní část Stará Ves je ohrožována mnohem více, protože vodní tok prochází středem zastavěné části obce. Další povodňová situace přišla v květnu roku 2010. kdy došlo k zaplavení silnice mezi Košatkou a Jistebníkem. Následující série obrázku zobrazuje povodňovou situaci z května roku 2010.

 

 

Povodně z května roku 2010