Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území obce Hvozdná lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Největší riziko pro území Hvozdné představují přívalové srážky velké intenzity s krátkou dobou trvání, a to zejména v letním bouřkovém období. Při tomto typu srážek je obec ohrožována splachy z polí nacházejících se na svazích. Střední část obce je ohrožována vodním tokem s IDVT: 10200132 a jeho levostrannými přítoky.»
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Hvozdná, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry.

Místa ohrožená přívalovou povodní na území obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

 Historické povodně

  • 26. 3. 2010
  • 2. 6. 2010
  • 29. 6. 2011
  • 15. 8. 2011
  • 13. 6. 2012
  • 5. 2. 2013
Povodně se odvíjí od reliéfu katastru obce, který se v podstatě rozkládá ve dvou částečně uzavřených údolích tvořících písmeno „V“. Tato údolí jsou orientována severojižním směrem. V údolí ležícím více západně jsou vesměs pole a ve východně ležícím údolí se rozprostírá částečně obec a částečně jsou zde i pole a sady.
Vody z těchto údolí tečou do Hvozdenského potoka, který pramení v západním údolí. Vody z východního údolí se slévají do několika vodotečí, z nichž dvě jsou zaústěny do kanalizace v obci a jedna je jako samostatný přítok potoka. Tyto všechny vody z východního údolí pak tvoří v lokalitě pod obcí levobřežní přítok Hvozdenského potoka.
Z každé povodně v obci existuje detailní záznam, kde jsou specifikovány příčiny i škody v obci způsobené. Velké povodně byly zaznamenány v roce 1997 a ty nejhorší v roce 1986, kdy se vlivem velkého množství srážkových vod protrhla i hráz rybníka.