Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženého území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Poslední povodně postihly obec Lobendavu v letech 2010 a 2013 (viz níže), kdy došlo k rychlému nárůstu vodního stavu a vybřežení Lučního potoka. Obec Lobendava se nachází na horním toku Lučního potoka, což znamená, že z hlediska povodňových rizik je obec nejvíce ohrožena přívalovými povodněmi, které mohou způsobit jak vybřežení Lučního potoka, tak vznik škodlivých soustředěných drah povrchového odtoku, které mohou napáchat škody především na periferiích intravilánu obce. Další významnou skutečností ovlivňující průběh povodně je nekapacitní koryto Lučního potoka po celé jeho délce, kdy dochází k významnému povodňovému ohrožení nemovitostí v jižní a severní části obce již od povodňového průtoku Q5. Jelikož je obec nejvíce postižena přívalovými povodněmi, byla pro potřebu povodňového plánu zpracována jednoduchá hydrologická analýza, která má za cíl vymezit oblasti, v nichž je vysoká pravděpodobnost vzniku škodlivého soustředěného povrchového odtoku. »
Místa, odkud přichází přívalová povodeň na území obce Lobendava, jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu obce. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

Historické povodně

Povodňová aktivita v červenci roku 2010
V důsledku silné krátkodobé srážkové činnosti došlo k výraznému zvýšení hladiny Lučního potoka a následně k jeho vybřežení. Zatopeny byly domy, sklepy a zahrady nemovitostí podél Lučního potoka a jeho přítoků.  Povodeň způsobila škody na majetku obce cca 15 milionů Kč, na soukromých domech pak za cca 500 000 Kč. 
Povodeň v červnu roku 2013
Povodeň byla způsobena intenzivními přívalovými dešti s kroupami. Následně došlo ke vzniku soustředěných povrchových odtoků do obce a napáchání škod. Po silnicích a místních komunikacích tekla voda proudem a některá místa v obci připomínala jezera. Škoda na majetku byla vyčíslena na cca 10 milionů Kč.