Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů

Na území města Opočno lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenými povodněmi je obec ohrožena zejména v období jarního tání (únor - březen), obzvlášť pokud je tání kombinováno se srážkami a při letních intenzivních deštích (přívalová povodeň).

 Místa odkud přichází přívalová povodeň na území města Opočno jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 

Historické povodně

Město Opočno bylo v červenci 1998 zasaženo velkou povodní.  V noci z 22. na 23. července 1998 docházelo k postupu studené fronty, která se v této oblasti zastavila o Orlické hory. Fronta oddělovala teplý tropický vzduch od chladnějšího mořského vzduchu. Došlo k intenzivní bouřkové činnosti za doprovodu intenzivních přívalových srážek. Tato letní bouře zasáhla území o rozloze cca 600 km2. V oblasti Zlatého potoka spadlo během několika málo hodin přes 200 mm srážek. To mělo za následek zvýšení hladin řek a došlo k jejich vylití z koryta. Město Opočno bylo zasaženo 2 m přívalovou vlnou.

Srážky na území ČR ze dne 22-23. 7. 1998 [mm].