Přirozená povodeň

Přirozenou povodní se rozumí povodeň způsobená přírodními jevy, kdy dochází k přechodnému výraznému zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových toků, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.

Přirozené povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

  • zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále do níže položených úseků větších toků
  • letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích
  • letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (mají extrémně rychlý průběh povodně); bývají označovány jako přívalové povodně (flash floods)
  • zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů
Na území města Varnsdorf lze předpokládat potenciální možnost vzniku všech druhů přirozených povodní, avšak s rozdílnou pravděpodobností vzniku jednotlivých typů. Přirozenou povodní z déletrvajících regionálních srážek mohou být zasaženy všechny toky, avšak riziko je vyšší u významnějších vodních toků. Na většině drobných vodních toků a v horních povodích větších toků může dojít k povodni především vlivem lokálních přívalových srážek velké intenzity a kratšího trvání, zejména v letním bouřkovém období. V území města Varnsdorf došlo k největším škodám na majetku především při dlouhotrvajících deštích, kdy došlo ke vzestupu hladiny na pravostranných přítocích vodního toku Mandava - především na Zaječickém a Karlovském potoce. Tyto vodní toky pramení právě na západ od intravilánu města Varnsdorf, kde se nachází zemědělsky obhospodařované pozemky. Při přívalovém nebo dlouhotrvajícím dešti (v případě kdy dojde k nasycení půdního profilu vodou nebo pokud je půdní profil promrzlý) dochází k povrchovému odtoku a následně přeplnění koryt výše uvedených vodních toků a následně k jejich vybřežení. Přívalovými povodněmi je ohrožena i severovýchodní část intravilánu města, kdy dochází ze zemědělsky obhospodařovaných pozemků k povrchovému odtoku právě do zastavěného území. » 
V minulosti se dále ukázalo, že velké problémy při nesprávné manipulaci při povodni působí vodní nádrže, které se nachází v intravilánu města, a to vodní nádrž Kočka, U Billy a Gerhuské rybníky.
Místa odkud přichází přívalová povodeň na území města Varnsdorf jsou uvedena v kapitole Odtokové poměry

Místa ohrožená přívalovou povodní v povodňovém plánu města. Data jsou stahována a aktualizována ze systému Ministerstva životního prostředí - POVIS.
 
 
 

 

Historické povodně

Povodeň dne 7. 8. 2010

V roce 2010 byla povodeň ve městě Varnsdorf způsobena vytrvalými intenzivními dešti, které trvaly od 6. 8. a pokračovaly až do soboty 7. 8. Za 24 hodin došlo ke srážkovému úhrnu cca 120 mm. Průtoky na vodních tocích dosáhly třiceti až čtyřicetiletých maxim. Vodní tok Mandava překročil III. SPA a dosáhl hladiny 241 cm (Q = 64,6 m3). Došlo k zatopení a ohrožení domů na ulicích: Na Příkopech, Pohraniční Stráže, Svatopluka Čecha, Novoměstská, Kmochova, Bratislavská, Jateční a Edisonova. Podrobný popis průběhu povodně uvádí níže uvedená zpráva o povodni.

"Podrobná zpráva o povodni ze dne 7. 8. 2010 (upravená):
9:00 nastal I. SPA na vodním toku Mandava
10:46 - hladina na vodním toku Mandava dosáhla v 10:00 hodnoty II. SPA. Intenzivně prší. Městská policie zatím hlásí drobné problémy s přesycenou dešťovou kanalizací a propustky pod komunikaci. Nevznikají žádné škody. Rybáři kontrolují rybníky. Povodňová komise zatím nebyla svolána.
11:00 - členové povodňové komise se zapojují do monitorování situace.
11:31 - hladina na vodním toku Mandava v 11:00 překročila hodnotu III. SPA
11:40 - ČHMU zasílá výstrahu na pokračující srážky s extrémními úhrny.
12:30 - dochází ke zhoršování situace. Došlo k nasazení hasičů a technických služeb. Starosta rozhodl o svolání povodňové komise na 13:30.
13:30 - první jednání povodňové komise města Varnsdorf. Informace o stavu ve městě: vodní tok Mandava dosáhl 165 cm, koryto nikde nepřetéká, ale u pečovatelského domu č. p. 299 chybí jen 10 cm k přetečení koryta. V rybníku Mašíňák voda přetéká 5 cm paprskem přes bezpečnostní přeliv, kapacita odtoků zatím dostačuje. Rybník Valcha je vypuštěný, ale jako retenční nádrž se nedá za současného stavu nijak použít. Rybník Billa je 20 cm pod korunou hráze. Gerhuské rybníky jsou přeplněny a voda se valí přes hráz. Rybník Kočka je plný, ale zatím v pořádku, přitékající voda stačí odtékat bezpečnostním přelivem, rozdělovací objekt pouští vodu do zakrytého koryta Gerhuského potoka, vstupní objekt zatím průtok zvládá - rezerva do zahlcení cca 30 cm. Problémy na komunikacích – viadukt u č. p. 13, protéká voda po komunikaci, koryto potoka přeplněno, problémy sahají až na ulici 5. května. Sklepy domků u ulici K. Světlé vyčerpány SDH a voda odkloněna.
13:45 - pan Šperga z ČOV Varnsdorf informuje telefonicky povodňovou komisi, že z důvodu vysokého průtoku vody bude nutné během příští hodiny uzavřít ČOV.
14:00 - aktuální stav vodního toku Mandava je 180 cm.
15:00 - druhé jednání povodňové komise města Varnsdorf. Situace ze zhoršuje velmi rychle. Vodní tok Mandava dosáhl hladiny 200 cm a stále stoupá. Déšť není již intenzivní, ale stále prší. Koleje peážní trati na Starém nádraží jsou zatopené do výše cca 40 cm, voda z kolejiště přetéká z viaduktu v ulici Na příkopech a zhoršuje situaci. Pro zatopení či velké průtoky vody jsou uzavřeny ulice Pohraniční stráže, Sv. Čecha, Novoměstská. Na ulici Pohraniční stráže chrlí voda z ucpané dešťové kanalizace a zaplavuje ulici. Voda z kanálů chrlí také u viaduktu na ulici Karlova. Na křižovatce ulic Na příkopech a Kmochova je cca 50 cm vody, která zaplavuje prodejnu autodílů na rohu – doprava je uzavřena. ČOV Varnsdorf byla uzavřena ve 14:30 a stále hrozí poškození vlivem vody přitékající z odtoku. Došlo k zatopení objektu pečovatelského domu – rodina zde ubytovaná byla evakuována. Nedaří se zastavit stoupání hladiny rybníku Billa (voda natéká přes zavřená stavidla do náhonu). S rozdělovacím objektem na rybníce Kočka se nedá při současném průtoku nic udělat, voda zahltila propustek Gerhuského potoka a okny natéká do suterénu domu č. p. 2234 na Bratislavské ulici, teče na komunikaci a do sklepů č. p. 948. Rybník u Billy přetéká a hrozí zaplavením prodejnu Billa.
16:00 - stav vodního toku Mandava činí 237 cm. Déšť ustává. U KVL chybí 10 cm aby se Mandava vylila z břehů. Propustek u Fontány nestačí a voda se rozlila do zahrádkářské kolonie, na silnici a zaplavuje Fontánu. Rybáři nastavili stavidla na jezu prkny, aby do náhonu netekla voda, nepodařilo se otevřít výpusť rybníku Billa. Silnice přes Dolní Podluží byla uzavřena. Návrh na převedení vody z potoka Gerhus do rybníka Kočka, aby nezatápěla domy, není realizovatelný (rozdělovací objekt neumožňuje manipulaci). ZŠ Náměstí Varnsdorf má zaplavené šatny, voda z náměstí teče i do suterénu MěÚ Varnsdorf. Propustek na ulici K. Světlé přetéká již tak, že znovu zaplavuje dům č. p. 625.
17:00 - Mandava dosáhla hladiny 241 cm (64,6 m3) a došlo ke kulminaci. Voda začíná pomalu klesat. Na ulici Karlova před č. p. 1740 se propadla kanalizace.
18:47 - v ulici Karolíny Světlé opadla voda.
19:18 - rybník u Billy již nepřetéká, k vytopení prodejny nedošlo.
21:47 - Vodní tok Mandava klesl na 201 cm. HZS a SDH ukončily zabezpečovací práce, technické služby ukončují práci ve 21:57.
22:00 - Vodní tok Mandava klesl na 199 cm. Přerušeno jednání povodňové komise."
Povodeň 14. - 15. 1. 2011
V lednu roku 2011 byla povodeň způsobena kombinací srážkového úhrnu a oblevy. Velké množství sněhu z prosince roku 2010 začal pomalu odtávat, po týdnu oblevy došlo k intenzivním srážkám, které nemohly infiltrovat do půdy a docházelo k velkému povrchovému odtoku. Zrychlený povrchový odtok zaplnil koryta vodních toků a způsobil jejich vybřežení. Podrobný popis průběhu povodně uvádí níže uvedená zpráva o povodni.

"Podrobná zpráva o povodni ze dne 14. - 15. 1. 2011 (upravená):
První SPA nastal již 13. 1. ve 12:00. Zahajuje činnost hlásná služba, žádné problémy nevznikají. Preventivně byly umístěny pytle s pískem na v ulici Závoznická (u křižovatky s K. Světlé).
3:30 - vyhlášení II. SPA na vodním toku Mandava (94 cm). 
9:40 - pytle na ulici Závoznická nedostačují, operativně došlo k přidání dalších 30 ks zábran.
10:50 - vyhlášen III. SPA na vodním toku Mandava (111 cm).
11:30 - první jednání povodňové komise. U nemocnice dochází ke zhoršování situace, ale zatím nevznikají problémy. Došlo k posílení zábrany na ulici Závoznické dalšími pytli s pískem. V propustku na Zaječím potoce je ještě 50 cm rezerva. Dochází k přetékání propustku na ulici Děčínská. Obyvatelé z č. p. 3328 žádají o pytle s pískem. Menší rybníky jsou vypuštěné, soustava Gerhuských rybníků je zatím bez problémů, voda z Gerhuského potoka ale teče po přilehlé komunikaci. Rybník Mašiňák má zatím retenci 10 cm.
11:45 - provádí se preventivní opatření u azylového domu na Nemocniční ulici.
12:15 - informování hasičů z německé obce Grossschönau o stavu na Mandavě.
14:00 - druhé jednání povodňové komise. Voda v Mandavě stagnuje na hodnotě 125 cm (23,2 m3/s). U azylového domu je rezerva 50 cm. Rybník Mašíňák se naplnil, voda jde 5 cm nad bezpečnostním přelivem. U soustavy Gerhuských rybníků se voda vrátila do koryta. Na ulici Pardubická přetékají kanály. U rybníku Kočka zaplavený sklep. Na ulici Myslivecká došlo k poškozené koryta potoku. 
20:00 - odvolán III. SPA na vodním toku Mandava.
1:00 - odvolán II. SPA na vodním toku Mandava (88 cm).
13:00 - vyhlášen II. SPA na vodním toku Mandava (89 cm).

Povodeň nezpůsobila větší škody na majetku mimo koryta vodních toků. V korytech došlo k vážnému poškození pravostranné pobřežní zdi Mandavy v místě oblouku za mostem v ulici Petra Bezruče v délce cca 10 m a menší poškození na dalších 2 místech směrem po toku. Další poškození vzniklo na bezejmenném levostranném přítoku Mandavy podél ulice Myslivecká, kde došlo ke zřícení části břehu."
Povodeň 20. - 21. 7. 2011
V roce 2011 byla povodeň znovu způsobena dlouhotrvajícími dešti, ale ne již takového rozsahu jako v roce 2010. Během 6 hodin došlo ke srážkovému úhrnu 20-50 mm. Vodní tok Mandava překročil III. SPA a dosáhl hladiny 119 cm (19,3 m3). Podrobný popis průběhu povodně uvádí níže uvedená zpráva o povodni.

"Podrobná zpráva o povodni ze dne 20. - 21. 7. 2011 (upravená):
20:30 - na vodním toku Mandava došlo k vyhlášení I. SPA. Žádné problémy zatím nenastaly.
23:30 - na vodním toku Mandava došlo k vyhlášení II. SPA. Zatím problémy nevznikají, protože Mandava stoupá rychleji než její přítoky a kapacita koryta je zatím dostatečná.
0:30 - vzhledem k ustávání deště a zatím bezproblémového průběhu se komise neschází.
2:30 - dochází ke kulminaci na vodním toku Mandava na hodnotě 119 cm. Vodní nádrž Mašíňák má zatím cca 40 cm retenci. Zaječí potok na ulici Karolíny Světlé protéká propustkem s rezervou asi 20 cm. Pod viaduktem u technických služeb teče voda po silnici plným profilem o hloubce asi 2 cm - zatím průjezdné. Pod viaduktem na ulici 5. května teče voda také plným profilem s hloubkou asi 4 cm, za viaduktem však vtéká do koryta a nevybřežuje se. Vodní tok Mandava má u pečovatelského domu rezervu cca 70 cm. Rybník Kočka je plný a voda teče bezpečnostním přelivem asi 3 cm paprskem. Rybník Billa je plný, ale přítok na jezu je uzavřen a voda vniká do náhonu jen netěsnostmi a přelivem přes stavidlo. Voda z rybníku odtéká bezpečnostním přelivem v paprsku asi 5 cm.
3:00 - ustává déšť
4:15 - odvolán III. SPA na vodním toku Mandava
6:00 - odvolán II. SPA na vodním toku Mandava
10:50 - došlo ke snížení hladiny Mandavy pod I. SPA."
Povodeň 19. - 20. 2. 2012
Mezi 19. a 20.únorem několikadenní silné mrazy způsobily vytvoření vrstvy ledu na vodním toku Mandava o síle 30-40 cm. V důsledku následného oteplení došlo k rozlámání ledu a na několika místech k ucpání koryta. Na mostní konstrukci v Husově ulici voda dosahovala výše 71 cm, další den hladina již dosahovala úrovně stanoveného III. SPA. Ledová bariéra se mezitím posunula k jezu mezi ulicemi Horní nábřeží a Nymburská. Během krizové situace bylo zapotřebí využití speciálního bagru, který poskytlo Povodí Ohře, státní podnik, který velkou část ledové bariéry rozlámal. Rozlámané části ledu ale následně zkomplikovaly situaci nad jezem u bývalých kasáren, kde kry plující z horní části toku vytvořily ledové pole o délce asi 500 m. Se zvyšující se hladinou vodního toku byl ohrožen především azylový dům a další domy na ulicích Potoční a Duchcovská. V této lokalitě se bohužel nepodařilo speciální technikou kry rozlámat, situace se ale v pozdějších hodinách zklidnila a nedošlo k větším škodám na majetku a ohrožení obyvatel. Největší škody byly způsobeny především na korytě vodního toku Mandavy, mostcích a okolních plochách.
Povodeň 30. 5. - 3. 6. 2013
V roce 2013 byla povodeň opětovně způsobena dlouhotrvajícími dešti. První vzestup hladiny Mandavy byl zaznamenán 28. 5. 2013. Než stačila hladina klesnout na původní hodnoty, byla zvýšena dalším deštěm, 30. a 31. 5., kdy na čas překročila I. SPA. Další pokles byl opět přerušen vzestupem hladiny v sobotu 1. 6., kdy již došlo k překročení II. a III. SPA. V neděli 2. 6. hladina opět vzrostla a bylo nutné vyhlásit II. a III. SPA a zahájit preventivní zabezpečovací práce. V pondělí 3. 6. se povodeň vrátila, srážky byly již menší, ale nasycené povodí stále hrozilo nebezpečným vývojem. Během úterý 4. 6. voda postupně klesala. Podrobný popis průběhu povodně uvádí níže uvedená zpráva o povodni.

"Podrobná zpráva o povodni 30.5 - 3. 6. 2013 (upravená):
1. 6. 2013
13:00 - drobný rozliv na cestě nad nemocnicí.
14:50 - vodní tok Mandava dosáhnul hladiny 92 cm. Byl vyhlášen II. SPA.
20:45 - hlídka hlásí 10 cm do vylití Zaječího potoka u Starého koupaliště.
2. 6. 2013
10:10 - ucpaná kanalizace na křižovatce Pardubická x Kubelíkova
10:44 - situace se začíná zhoršovat u Zaječího potoka u Starého koupaliště
11:35 - vybřežení bezejmenného vodního toku na Lesní ulici.
11:50 - preventivní opatření na Zaječím potoce (křižovatka Lesní x Stromovka). Vyhlášen III. SPA.
12:00 - dochází k přeplnění rybníku Gerhuz I. Voda se převalila přes hráz a natéká do zakrytého potoka Gerhuz, přitom způsobila vymletí terénu a poškození zakrytého toku.
12:30 - na křižovatce ulic Svatopluka Čecha x Lesní se valí proud vody z polí do zahrádek.
14:30 - odvolání III. SPA.
15:30 - kontrola celého města. Ulice Svatopluka Čecha je zanesena splaveninami.
15:45 - Zaječí potok bez problémů, pytle zůstávají preventivně na svých místech. Vodní tok Mandava u mostu ve Strakonické ulici má ještě 1,2 m rezervu. U viaduktu v ulici Vinohradská je voda v korytě.
18:00 - odvolání II. SPA.
3. 6. 2013
8:18 - vyhlášen II. SPA.
4. 6. 2013
13:00 - odvolán II. SPA."
Povodeň ze dne 31. 3. 2015
Dopoledne nastalo intenzivní sněžení, při kterém napadlo až několik cm těžkého mokrého sněhu, během dne přešly srážky v dešťové a současně se oteplilo na cca 8 °C. Prudký déšť a současná obleva způsobily nasycení povodí a následně zvýšení hladin vodních toků. Při překročení úrovně II. SPA na vodním toku Mandava již nepršelo a krátkodobá předpověď neočekávala další vydatný déšť, předpovědní model vývoje hladin z ČHMÚ předpokládal rychlou kulminaci a opadávání vody. Z tohoto důvodu nebyla svolána povodňová komise.
V korytě Mandavy probíhaly na několika místech rekonstrukce pobřežních zdí, při zvýšení hladiny Mandavy došlo ke stržení šalování a opěrných konstrukcí. U plaveckého bazénu došlo k podemletí části staré zdi a jejímu sesunu. Na ulici Prostějovská došlo k ucpání propustku pod vjezdem na parcelu č. 5546/2. Dál byl zcela nefunkční odtok z obou příkopů kolem ulice Prostějovská a ani nebylo patrné, kam by voda vlastně měla odtékat. Situace vedla k přetékání příkopů, voda tekla po silnici a přes parcelu č. 5546/1 a následně došlo k zatopení sklepů domů č. p. 2374.